Zaznacz stronę

W świecie pełnym udomowionych psów, kotów oraz rybek coraz bardziej popularna staje się hodowla egzotycznych zwierząt domowych. Część z nich wymaga specjalnych warunków i dokładnej pielęgnacji. W tym artykule przedstawiamy, jakie nietypowe zwierzęta domowe możesz trzymać w domu oraz w jaki sposób o nie dbać.

Coraz częściej wielbiciele egzotycznych zwierząt decydują się zaopiekować nimi w zaciszu domowym, jednakże warto pamiętać, że niektórych gatunków nie można legalnie trzymać, a część z nich ma wysokie wymagania dotyczące hodowli. Trzeba mieć świadomość tego, że zachowanie zwierząt egzotycznych będzie odmienne od zachowania psów, kotów lub chomików, które od wieków są zwierzętami udomowionymi. Egzotyczne czworonogi charakteryzują dziką naturą, brakiem ufności do człowieka oraz wrodzoną chęcią ucieczki, która, niestety, może się dla nich tragicznie skończyć. Przed zakupem egzotycznego pupila warto dobrze to przemyśleć i zapoznać się z różnymi możliwościami.

8 egzotycznych zwierząt, które możesz hodować

Skunks

Ten niewielki ssak pochodzący z Ameryki Północnej kojarzy się z nieprzyjemnym zapachem, gdyż przestraszony wydziela cuchnącą, drażniącą ciecz, którą opryskuje przeciwnika. Osobniki, które można hodować w domach, są pozbawione gruczołów wydzielających cuchnącą substancję, więc nie stanowią dla domowników zagrożenia zapachowego. Ponadto skunksy charakteryzują się łagodnym usposobieniem, spokojną naturą oraz brakiem agresywnych zachowań. Zwierzęta oswojone lgną do człowieka i domagają się czułości, jednakże trzeba pamiętać, że ciężko u nich o posłuszeństwo ze względu na dziką naturę.

Afrykański jeż pigmejski

To jedno z najpopularniejszych, udomowionych zwierząt egzotycznych. Ten mały czworonóg ma niezwykle spokojne usposobienie i nie ma dużych wymagań hodowlanych. Do pełni szczęścia wystarczy mu ogrzewane terrarium i specjalny pokarm. Jeże pigmejskie żywią się głównie owadami, owocami, nasionami oraz korzonkami. W odpowiednich warunkach mogą dożyć nawet ośmiu lat. Warto mieć jednak na uwadze, że te drobne ssaki są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia, przez co mogą narobić sporo hałasu po zmierzchu.

Fenek

Choć przypomina małego chihuahua i należy do rodziny psowatych, fenek ma niewiele wspólnego z udomowionymi psami, które tak dobrze znamy. Ten pustynny czworonóg z natury wykazuje nieufność i dystans w stosunku do człowieka i początkowo nie daje się oswajać. Praca z tymi zwierzętami jest wymagająca i niełatwa, gdyż bywają agresywne nawet wobec dzieci i niewdzięczne. Opiekun fenka musi wykazać się ogromną odpowiedzialnością, jak również zapewnić mu odpowiednie pożywienie, w skład którego wchodzą ptaki, owady, jaja oraz małe gady, np. jaszczurki.

Kapibara

Kapibara nie jest ani mała, ani łatwa w utrzymaniu, dlatego zanim zdecydujemy się na opiekę nad tym ciekawym ssakiem, warto się dwa razy zastanowić. Ten przypominający olbrzymią świnkę morską gryzoń pochodzi z Ameryki Południowej. Osiąga wagę nawet do 60 kilogramów i rozmiary średniej wielkości psa, dlatego potrzebuje naprawdę dużej przestrzeni. Kapibary bywają również wybredne – znakomitą większość ich diety stanowi ledwie kilka gatunków roślin, w tym przybrzeżne trawy. Kapibary żyją w stadach, więc powinno się hodować więcej niż jednego osobnika.

Marmozeta

To niewielka małpka, której długość ciała osiąga ok. 40 cm. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest niezwykła inteligencja. Marmozety szybko i chętnie uczą nowych rzeczy i zapamiętują to, czego im nie wolno. Są bardzo towarzyskie, ale potrzebują dużo więcej atencji i czułości w przeciwieństwie do kota lub psa. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze tego egzotycznego pupila.

Lotopałanka karłowata

Ten malutki torbacz jest zwierzęciem egzotycznym domowym pochodzącym z Australii i Papui-Nowe Gwinei. Osiąga maksymalnie 30 cm długości i waży nie więcej niż 150 g. Lotołapanki są bardzo towarzyskie i łatwo się oswajają, jednak bywają wyjątkowo płochliwe. Warto również mieć na uwadze, że są to zwierzęta stadne, więc potencjalny hodowca musi zakupić przynajmniej dwa osobniki.

Żeneta zwyczajna

To dosyć mały afrykański drapieżny ssak, charakteryzujący się smukłym ciałem i puszystym ogonem. Przypomina nieco łasicę, z którą jest spokrewniony. Żenety powinny być trzymane pojedynczo, więc są dobrą alternatywą dla osób poszukujących wyłącznie jednego egzotycznego zwierzaka. Ten drapieżnik jest stosunkowo prosty w utrzymaniu. Żywi się głównie rybami słodkowodnymi.

Achatina

Achatina to ślimak lądowy pochodzący z Afryki. Dorosły osobnik może ważyć nawet 500 g i osiągnąć aż 30 cm długości, dlatego wymaga dużej przestrzeni w postaci sporego terrarium. Jest wszystkożerny, nie hałasuje, można go trzymać na rękach, jednakże trudno będzie się do niego przytulić.

Podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na zakup egzotycznego zwierzęcia domowego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu czworonogi zostały niejako wyrwane ze swojego naturalnego środowiska i umieszczone w całkiem obcym miejscu, dlatego będą zachowywać się inaczej niż dobrze nam znane psy lub koty. Decydując się na egzotyczne gatunki, warto najpierw zapoznać się z informacjami na jego temat oraz zakupić niezbędne wyposażenie i pokarm, by zapewnić mu warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych.