Zaznacz stronę

Wiele osób uważa aranżację kuchni na poddaszu za niemożliwą. Nie jest to prawda! Jednak zagospodarowanie przestrzeni pod skosami może być nieco utrudnione, ale wystarczy odrobina wyobraźni i dobry pomysł. Jak zaaranżować kuchnię na poddaszu? O czym pamiętać? Jakie meble wybrać? Przekonasz się po przeczytaniu tego tekstu!

Kuchnia na poddaszu jak najbardziej może być funkcjonalna i elegancka jednocześnie. Z tym że niezbędne będzie dobranie odpowiednich mebli i zastosowanie trików wnętrzarskich. Poza tym należy wziąć pod uwagę kwestie techniczne i ilość wolnego miejsca.

Kuchnia na poddaszu – ściany kolankowe

Ścianka kolankowa osadzona jest na najwyższej kondygnacji budynku i jej głównym przeznaczeniem jest podniesienie dachu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że automatycznie na poddaszu jest więcej powierzchni użytkowej, którą można przeznaczyć na dowolne pomieszczenie. Z drugie strony te ścianki wiążą się też z pewnego rodzaju ograniczeniami, ponieważ trudniej wypełnić jest wnętrze np. meblami. Kluczową rolę odgrywa więc wysokość ścianek oraz kąt nachylenia połaci dachowej. Nie można zaprzeczyć, że im niższe ścianki znajdują się na naszym poddaszu, tym trudniej będzie cokolwiek pod nimi ustawić. W takiej sytuacji przyjmuje się, że optymalna wysokość ścianek kolankowych powinna sięgać powyżej 75 cm. Niższe będą o wiele bardziej kłopotliwe podczas wykonywania aranżacji pomieszczenia. Największe wyzwanie stanowić będzie właśnie kuchnia, w której muszą się przecież znaleźć szafki, okap, kuchenka i inny sprzęt AGD.

Kuchnia ze skosami – oświetlenie

Dużą zaletą kuchni na poddaszu mogą okazać się okna połaciowe, dzięki którym domownicy będą mieli dostęp do naturalnego światła. Trzeba je co prawda wyposażyć w specjalne rolety, które ograniczą moc nagrzewania pomieszczenia. Tak więc po jej zasunięciu, może okazać się, że w kuchni jest zbyt ciemno. Z całą pewnością nie sprawdzą się klasyczne lampy sufitowe, ponieważ światło nie będzie dochodziło do całej kuchni. Dlatego konieczne jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia np. w postaci eleganckich kinkietów. Przy takiej aranżacji znaczenie mają również kolory wykorzystane do pokrycia ścian oraz rodzaj podłogi. Dużo lepiej będą prezentować się bowiem jasne barwy. Zresztą dzięki nim można optycznie powiększyć kuchnię na poddaszu. Taki sam efekt dadzą kafelki odbijające światło lub szklane panele położone na ściany.

Kuchnia na poddaszu – meble kuchenne

Kolejnym wyzwaniem, jakie stawia przed nami kuchnia ze skosami, jest wybór mebli kuchennych. Użytkownik musi mieć możliwość swobodnego przygotowywania posiłku i przechowywania niezbędnych narzędzi, jak garnki, sztućce, czy zastawę stołową. Nie może też zabraknąć miejsca na artykuły spożywcze. Najprostszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o meblach kuchennych na wymiar. Fachowiec doradzi, jak najlepiej wykorzystać miejsce pod skosami oraz dopasuje meble pod względem potrzeb domowników. Coraz więcej osób do kuchni na poddaszu wybiera tzw. szafki żaluzjowe. Od klasycznych różnią się głównie tym, że stoją na blacie, zajmując jedynie jego połowę. Druga część pozostaje więc do pracy. Do wyboru masz kuchenne szafki ze szklanymi lub metalowymi szczeblami. Te pierwsze świetnie sprawdzają się, kiedy chcesz wyeksponować umieszczone w nich przedmioty. Natomiast drugie, gdy nie chcesz, aby goście widzieli ich zawartość.

Aranżacja kuchni na poddaszu – najważniejsze informacje

Każdą kuchnię na poddaszu urządzić można na wiele różnych sposobów i jednocześnie nie ma złotego środka, który mógłby być dla nas inspiracją. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak duże jest pomieszczenie, jakie sprzęty muszą się w nim obowiązkowo znaleźć oraz kto będzie z niego korzystać. Jednak najważniejsze jest to, aby jak najlepiej zagospodarować wolne miejsce pod skosami. Można tam umieścić np. lodówkę lub zmywarkę niewielkich rozmiarów bądź schowek na drobiazgi w taki sposób, abyś miał do nich swobodny dostęp. Ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się też tzw. zabudowa słupkowa, czyli umożliwiająca ustawienie dwóch urządzeń jedno nad drugim. Planując kuchnię na poddaszu, warto też zminimalizować ilość AGD do absolutnego minimum. Komfort pracy i więcej miejsca zapewnią Ci urządzenia wielofunkcyjne.

Otwarta kuchnia ze skosami lub wyspą

Jeżeli Twoje poddasze jest stosunkowo niewielkie, to możesz rozważyć połączenie kuchni z salonem. Otwarte pomieszczenia nie tylko optycznie się powiększą, ale jednocześnie masz możliwość przygotowywać posiłek i rozmawiać z osobą przebywającą w salonie. Kolejną zaletą jest odpowiednie oświetlenie, ponieważ między kuchnią a pokojem dziennym nie ma ścian, które zaciemniają i przytłaczają. Z kolei przy dużej ilości miejsca możesz rozważyć kuchnię z wyspą kuchenną. Równocześnie zyskasz ciekawy efekt wizualny oraz spory blat roboczy. Kiedy w pobliżu ulokujesz także zlewozmywak i krzesła barowe, zapewnisz sobie wygodną pracę, a domownikom miejsce do spożywania posiłków. Miej też na uwadze, że w dolnej części wyspy od strony kuchennej może zamontować np. półki na akcesoria do gotowania.