Dom

Odkurzacze workowe i bezworkowe – wady i zalety

Mimo że odkurzanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności – a już szczególnie wtedy, gdy powierzchnia wymagająca tego zabiegu jest dosyć spora – to jednak sporo z nas przykłada do tego dużą wagę. Posiadając efektowny sprzęt, jesteśmy w stanie w szybkim tempie pozbyć się z podłóg kurzu i innych zanieczyszczeń, tym samym dbając o porządek w otaczającej nas przestrzeni. Warto zatem postawić sobie słynne pytanie. Co lepsze: odkurzacz workowy czy bezworkowy? Na co się zdecydować? 

Odkurzacze workowe – czy warto się na nie zdecydować? 

Odkurzacz workowy to absolutna klasyka, która jeszcze do niedawna gościła w każdym domu. To, że w skład tego urządzenia wchodzi wymienny worek, to bardzo duża zaleta – przede wszystkim użytkownik ma absolutną pewność, że wszelki brud zostanie odseparowany, zarówno od sprzątanego otoczenia, jak i od samego sprzętu, który dzięki temu nie będzie wymagał regularnego czyszczenia. Wykorzystując tradycyjny odkurzacz workowy, ryzyko, że kurz opadnie z powrotem na podłogę, jest naprawdę minimalne. 

To wszystko oznacza, że odkurzacze workowe będą doskonałym rozwiązaniem dla alergików, tym bardziej, że można zadbać o to, by worki posiadały dodatkowy filtr, dzięki czemu jeszcze sprawniej będziemy się pozbywać wszelkich alergenów. Ponadto sama konserwacja urządzenia jest prostsza i szybsza. Wciąż co jakiś czas będzie warto go odświeżyć i się upewnić, że zanieczyszczenia nie nagromadziły się we wnętrzu, jednak nie będzie konieczności przeprowadzania kompleksowych inspekcji. 

Przykładem praktycznego odkurzacza workowego może być Pure D8 PD82-ALRG SILENCE 57 dB od firmy Electrolux. Niewątpliwą zaletą odkurzacza workowego Pure D8 jest jego cicha praca, zaledwie 57 dB. A dzięki wysokiej jakości filtracji oprócz kurzu pozbędziemy się z domu również alergenów i roztoczy.  

Bezworkowe odkurzacze – plusy i minusy 

Bezworkowy odkurzacz będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą używać worków. Zamiast nich zanieczyszczenia są gromadzone w zazwyczaj przezroczystym pojemniku, wobec czego na bieżąco możemy kontrolować jego stan. Nie przeoczymy zatem momentu, w którym pojemnik będzie wymagał opróżnienia. 

Przeczytaj także:  Nowoczesna kuchnia na poddaszu – jak urządzić ją gustownie i funkcjonalnie?

Musimy też pamiętać o tym, że ze względu na taką formę odprowadzania zanieczyszczeń odkurzacz musi być regularnie kontrolowany pod kątem czystości. Na szczęście jego konserwacja jest bardzo prosta, a i usunięcie pojemnika celem jego opróżnienia jest bardzo łatwe – zazwyczaj wystarczy nacisnąć przeznaczony do tego przycisk. 

Chcąc zakupić bezworkowy odkurzacz, możemy postawić na model 600 EL61H4SW od marki Electrolux. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań jak technologia cykloniczna i ergonomiczna budowa, odkurzacz ten łączy w sobie wysoką wydajność i wygodę użytkowania. Z kolei wykorzystanie sześciostopniowej filtracji powietrza gwarantuje wysoką skuteczność, usuwając nawet do 99,99% mikrocząstek kurzu. 

Oczywiście bezworkowe odkurzacze nie są całkowicie pozbawione wad. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że w trakcie czyszczenia lub wyjmowania pojemnika część zabrudzeń przedostanie się z powrotem na podłogę i inne powierzchnie. Dlatego, mimo że takie modele odkurzaczy również są wyposażone w filtry, usuwanie alergenów może być odrobinę trudniejsze. 

Wybór odkurzacza – podsumowanie 

Jak widać, zarówno odkurzacze workowe, jak i ich bezworkowe odpowiedniki mogą doskonale się sprawdzić w naszym domu czy mieszkaniu. Obecnie produkowane urządzenia są coraz częściej wyposażone w dodatkowe funkcje czy też inne udogodnienia, dzięki którym sprzątanie będzie sprawniejsze i zarazem skuteczniejsze. Warto przed zakupem rozważyć po prostu wady i zalety obu urządzeń, tak żeby wybrać to, które odpowiada naszym potrzebom i jest dla nas w danej chwili najwygodniejszym rozwiązaniem.  

/ Mogą cię zainteresować

POWIĄZANE ARTYKUŁY

© Projekty Combo.