Zaznacz stronę

Posiadacze małej kuchni doskonale zdają sobie sprawę, jak ciężko jest ją urządzić. Wbrew pozorom niewielki metraż wcale nie przeszkadza w tym, aby pomieszczenie było jednocześnie funkcjonalne, praktyczne i gustowne. Wystarczy wiedzieć, jak dobrze wykorzystać przestrzeń i stworzyć miejsce do pracy. Jak zaaranżować małą kuchnię? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiedzi możesz znaleźć poniżej! Koniecznie zapoznaj się z tekstem!

Choć dla wielu osób duże kuchnie są znacznie lepsze, to nie do końca tak jest. Specjaliści od urządzania pomieszczeń są zgodni i twierdzą, że często część powierzchni pozostaje nie zagospodarowana, ponieważ domownicy nie potrzebują aż takiej ilości wolnego miejsca. Z kolei mała kuchnia umożliwia swobodne przygotowanie posiłków i nie marnuje przestrzeni do życia.

Aranżacja małej kuchni – pierwsze kroki

Mikrokuchnia na 3m2 wymaga sporo pracy, czasu i wyobraźni. Dlatego na samym początku zastanów się, czy chcesz zmierzyć się z tym zadaniem samodzielnie, czy może lepiej będzie poprosić o pomoc fachowca. Dekorator wnętrz lub doświadczony stolarz z całą pewnością wykorzysta każdy centymetr i doradzi najkorzystniejsze rozwiązania dotyczące mebli, czy blatu roboczego. Projekt kuchni o powierzchni mniejszej niż 4m2 musi zawierać wszystkie detale, ale przede wszystkim być kreatywny. W takim przypadku nie warto pokusić się na rady znajomych bądź chaotyczne działanie. Współpraca ze specjalistą sprawi, że codzienne przebywanie w małej kuchni będzie przyjemnością. Jest to też odpowiedni moment, aby podjąć decyzję dotyczącą kolorów dominujących. W związku z tym, że jest to niewielkie pomieszczenie, to koniecznie trzeba je optycznie powiększyć, a można to zrobić przy pomocy jasnych barw. Jeżeli nie chcesz mieć ciasnej kuchni, to postaw na jeden kolor. Zarówno na podłodze, jak i ścianach. Wtedy będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Dobrym przykładem może być tutaj biel lub beż. Praktycznym rozwiązaniem jest wyróżnienie ściany nad blatem np. białą cegłą.

Aranżacja kuchni połączonej z salonem

Urządzenie małej kuchni nie będzie sprawiało Ci większego trudu, jeżeli uda ci się ją połączyć z salonem. Tym sposobem zyskasz znaczenie większe pole manewru. Będziesz mieć możliwość przechowywania wszelkich niezbędnych akcesoriów kuchennych, wstawienia mebli i sprzętu AGD. Co więcej, zmieści się też wyspa lub półwysep. Połączenie kuchni z pokojem dziennym pozwoli Ci też na bardziej kolorową aranżację wnętrza. Nie musisz ograniczać się do jednego koloru i bez przeszkód pomalować ściany na dowolnie wybrany kolor. Także podłoga nie musi być biała, czy beżowa. Kolejną zaletą otwartej kuchni jest to, że masz szansę wstawić zabudowę jednorzędową lub dwurzędową w kształcie litery L lub U. Jednak, zanim zdecydujesz się na którąś z nich, sprawdź, czy zwyczajnie się zmieści. Wiele zależy bowiem od tego, jaki kształt ma aranżowane pomieszczenie. Natomiast gdy nie możesz pozwolić sobie na całkowite wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem ze względów technicznych, to sposobem na optyczne powiększenie będzie poszerzenie wejścia. Choć nie będziesz miał tak szerokich możliwości, jak przy kuchni otwartej, to przynajmniej możesz nieco zaszaleć z doborem kolorów ścian i podłóg. Przy układzie 3,5 ściany z najwęższą z nich umieść zlewozmywak. Dzięki czemu uda Ci się zachować względny porządek, ponieważ brudne naczynia nie będą widoczne z salonu.

Jaki kolor meble do małej kuchni wybrać?

Wybór mebli kuchennych to kolejny aspekt, który na pewno trzeba poruszyć. Oczywiście powinny być wygodne w użytkowaniu, ale ich kolor także ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli staną w całkowicie zamkniętej kuchni. W takim przypadku świetnie sprawdzą się białe szuflady i szafki. Alternatywą może być jasny odcień barwy popielatej lub beż. Z kolei fronty kuchenne powinny być w kolorze białego drewna. Poza meblami w małej kuchni muszą znaleźć się też urządzenia AGD. Zmywarka, lodówka, piekarnik i płyta powinny mieć niewielkie rozmiary, ponieważ inaczej ich nie zmieścisz. Na rynku dostępny jest sprzęt o bardzo zróżnicowanych gabarytach, więc z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie, ale wcześniej ustal, gdzie dokładnie chcesz go ulokować. Szczegółowe rozmiary pozwolą idealnie dopasować urządzenia do ilości miejsca. Aranżując małą kuchnię, nie zapomnij o okapie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie takiego, który wysuwać się będzie spod górnych szafek. Natomiast blat kuchenny jest kwestią całkowicie indywidualną, gdyż zależy od tego, czy korzystasz z otwartej na salon kuchni, częściowo otwartej, czy całkowicie zamkniętej. Niestety na dodatkową powierzchnię roboczą możesz pozwolić sobie tylko w pierwszym przypadku.

Kuchenne inspiracje, czyli o czym jeszcze pamiętać?

W małych pomieszczeniach najważniejsze jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w sposób komfortowy i pełnowymiarowy. Dlatego dużą uwagę przykładaj do szczegółów. Przykładowo warto wybrać płytę do gotowania, zamiast kuchenki i korzystać z zabudowy kuchennej. Przyjrzyj się bliżej również ścianom. Dość często jest tak, że kuchnia jest niewielka, ale za to wysoka, a na niej może zawisnąć więcej szafek lub półek na różne przedmioty. Oczywiście wszystko musisz mieć w zasięgu własnych rąk. W kuchni z oknem możesz wstawić jakąś roślinkę do ozdoby i przełamania jasnych kolorów.