Zdrowie i Rodzina

Ciąża w wieku 40 lat – poradnik dla przyszłej mamy

Ciąża nie jest łatwym doświadczeniem dla wielu kobiet, dla niektórych nawet samo zajście stanowi problem. Wraz z rozwijającą się medycyną oraz świadomością społeczną, kobiety decydują się na macierzyństwo coraz później, nawet po 40. Jakie są szanse na zajście w ciążę w takim wieku, jakie zaś ryzyka?

Ciąża w wieku 40 lat może nieść za sobą wiele pozytywnych jak i negatywnych aspektów. Mimo, że coraz więcej kobiet decyduje się na późniejsze zajście w ciążę, może ono wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami i większym ryzykiem. Warto rozważyć je, zanim podejmiemy decyzję o zapłodnieniu w takim wieku lub planujemy do niego czekać. Nieprawidłowości i różnego rodzaju ryzyka wiążę się z ciążą w każdym wieku, jednak po 35 roku życia, znacząco one wzrastają. Jaki wpływ na zajście w ciążę ma wiek?

Ciąża w wieku 40 lat

Według telefonicznej ankiety przeprowadzonej w USA w 1995 roku, ankieterom udało się ustalić idealny wiek na urodzenie pierwszego dziecka przez kobietę – był to wiek 30,5 lat.

W ankiecie pod uwagę wzięto poziom zdrowia i samopoczucia matek oraz ich dzieci po urodzeniu. Zależnie od ich wieku oraz biorąc pod uwagę choroby, powikłania i komplikacje w trakcie ciąży, ankieterzy wywnioskowali, że najbardziej optymalnym momentem na zajście w ciążę z pierwszym dzieckiem jest się pod koniec 29 roku życia.

Co ciekawe, możemy uznać tę informację za ciekawostkę, ponieważ tak naprawdę nie ma jednego, uniwersalnie idealnego wieku w jakim możemy przygotować się do ciąży ponieważ nasze organizmy i ciała są zbyt różne, w różny sposób reagują na bodźce zewnętrzne.

Jednak, co ważne, badaczom jakiś czas później udało się ustalić pewne widełki, pokazujące nam kiedy organizm jest w najlepszym momencie by zostać zapłodnionym i są to widełki obejmujące właśnie koniec lat 20. i początek 30., co idealnie pokrywa się z wynikami ankieterów. Ale dlaczego akurat taki wiek jest idealny?

Poczęcie dziecka a płodność w wieku 40 lat

Najlepszym wyznacznikiem jest tzw. rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych pozostałych w organizmie kobiety. Wraz z wiekiem, płodność kobiety maleje, ponieważ rodzimy się z określoną ilością jajeczek możliwych do zapłodnienia i wraz z wiekiem ta ilość zmniejsza się. Przy narodzinach kobieta posiada od miliona do dwóch milionów komórek jajowych, w wieku dojrzewania jest to liczba od 300 do 500 tysięcy, w wieku 37 lat tylko 25 tysięcy, zaś w wieku 51 lat około tysiąca.

Wiek pomiędzy 28 – 32 to najlepszy czas na zajście w ciążę, ponieważ dla wielu kobiet jest to ostatni moment w ich życiu, gdzie organizm posiada wystarczającą ilość jajeczek. Smutną prawdą jest to, że nawet jeśli mamy wystarczająco dużo komórek jajowych jak na swój wiek, nie musi to wcale oznaczać sukcesu przy zajściu w ciążę.

Co musimy wiedzieć o ciąży po 40?

Szanse na dziecko po 40 roku życia

Zdrowa kobieta w wieku 30 lat ma około 20% szans na naturalne zajście w ciążę w trakcie comiesięcznego cyklu, zaś w późniejszym wieku (40 lat) jest to niestety prawdopodobieństwo poniżej 5% szans. To oznacza, że z kobiet po 40 roku życia, które chcą urodzić dziecko, zachodzi w ciążę tylko co 20.

Wiąże się to nie tylko ze zmniejszającą się ilością komórek jajowych ale także z ich obniżającą się jakością. Znaczny spadek następuje po 35. roku życia – obniżenie jakości może być widoczne np. w nieprawidłowej ilości chromosomów płodu. Łączy się to z faktem, że późna ciąża to ryzyko komplikacji nie tylko dla kobiety, ale także dziecka.

Możliwe schorzenia oraz komplikacje, jakie mogą nas spotkać to m.in:

  • cukrzyca ciężarnych,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • ryzyko poronienia,
  • wady genetyczne,
  • przedwczesne narodziny,
  • potrzeba cesarskiej cięcia,
  • ciężkie krwawienie po porodzie,
  • niska masa urodzeniowa niemowlęcia,
  • nieprawidłowości chromosomalne, takie jak zespół Downa,
  • ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u płodu.
Przeczytaj także:  Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka – lista rzeczy dla rodzącej i noworodka

Jak bezpiecznie zajść w ciążę po 40?

Pomyślny przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka musi być priorytetem dla każdej kobiety, która chce zajść w ciążę i urodzić po 40. Może wiązać się to z pewnymi wyrzeczeniami, warto jednak pamiętać, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po 9 miesiącach będziemy mieli w naszych ramionach cudownego maluszka.

Dieta a urodzenie zdrowego dziecka

To, jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasz organizm oraz zdrowie. Niedobór bądź nadmiar odpowiednich witamin i minerałów mogą nie tylko spowodować problemy z zajściem w ciążę, ale nawet doprowadzić do chorób lub poronienia. Istotnym elementem diety. Istotnym elementem przy zapłodnieniu jest progesteron – jego niskie wartości są przyczyną zaburzeń cyklu menstruacyjnego. W odżywianiu powinnyśmy zwrócić uwagę na witaminę B6, która wpływa na poziom tego hormonu. Do zachowania prawidłowości cyklu miesiączkowego potrzebny jest też cynk.

Ważnym składnikiem diety jest kwas foliowy, dzięki któremu możemy uniknąć wielu problemów związanych z wadami cewy nerwowej dziecka.

Istotnym składnikiem jest także żelazo. Jego zapotrzebowanie w ciąży wzrasta do 27mg/dzień. Niedobór żelaza może skutkować przedwczesnym porodem, zmniejszoną odpornością dziecka w przyszłości oraz ograniczeniami wzrastania płodu.

Wspomagająco zaleca się stosowanie wiesiołka, oleju z siemienia lnianego oraz syropu prawoślazowego, dzięki którym poprawia się jakość i ilość płodnego śluzu szyjkowego, jednak co najważniejsze – dieta przed zapłodnieniem i w trakcie ciąży przede wszystkim powinna być różnorodna, zbilansowana i pełnowartościowa.  

Jakie badania warto wykonać, by przygotować się do ciąży?

Aby cały proces przebiegł bezpiecznie, zaś ryzyko problemów było jak najmniejsze, warto jest by wykonać odpowiednie badania. Pierwszym krokiem jest zorganizowanie wizyty u ginekologa. Lekarz sprawdzi stan naszych wewnętrznych narządów rozrodczych i najprawdopodobniej wykona USG.

Wykonanie podstawowych badań wykluczy wszelkie możliwe patologie w okolicach naszej macicy, jajowodów oraz jajników. Dobrze także jest pobrać materiał do badania cytologicznego i do badania czystości naszej pochwy. Trudniej jest zajść w ciążę jeśli pojawią się jakiekolwiek infekcje bakteryjne.

Dodatkowe badania by zwiększyć szanse na ciążę

Dodatkowe badania które czekają przyszłą mamę to morfologia, OB, ogólne badanie moczu, badanie poziomu przeciwciał przeciwko ospie wietrznej, różyczce, toksoplazmozie i cytomegalii, badanie poziomu hormonów tarczycowych i badanie glukozy we krwi.

Aby szczęśliwe donosić ciążę warto też wykluczyć też obecność WZW typu B, czyli tzw. żółtaczki wszczepiennej.

Taka odpowiednia opieka lekarza w trakcie całej ciąży zdecydowanie zmniejsza ryzyko chorób i powikłań. Dobry doktor wesprze nas w całym procesie oraz przeprowadzi przez trudne chwile, równocześnie dbając o zdrowie nasz oraz maluszka. Musimy pamiętać że możemy skonsultować się z lekarzem w każdej chwili, przy jakichkolwiek wątpliwościach.

Z czym wiąże się późne macierzyństwo?

Późne macierzyństwo ma swoje zalety oraz wady. Ciąża po 40. roku życia to delikatna sprawa, głównie ze względów biologicznych naszego organizmu. Warto się im przyjrzeć, zanim podejmiemy decyzję o czasie ciąży.

Ciąża po 40 roku życia – zalety

Jeśli chcemy urodzić dziecko w dojrzalszym wieku, oznacza to, że nasza sytuacja finansowa będzie o wiele bardziej stabilna. Starsi rodzice są w stanie zapewnić dziecku dostatnie życie, bez obawy o koszty. Stres związany z pracą i karierą nie będzie wchodził nam w drogę.

Z wiekiem wiąże się także wiedza oraz doświadczenie – będziemy bardziej przygotowani na maluszka, wiedząc z czym wiąże się taka decyzja nie tylko z książek, ale także z naszego otoczenia. Jeśli zdecydujemy się na dziecko po 40. roku życia, będzie to na pewno świadoma i przemyślana decyzja.

Późne macierzyństwo i jego wady

Im starsze jesteśmy, tym trudniej jest nam zajść w ciążę, znacznie wzrasta także ryzyko powikłań. Niestety, zwiększone ryzyko związane z zapłodnieniem wzrasta już po 35 roku życia. Ciąża jest wyzwaniem dla organizmu przyszłej matki i wiąże się z wieloma możliwymi powikłaniami, o których wspomnieliśmy powyżej. Nie znaczy to, że urodzenie dziecka po 40. jest niemożliwe – trzeba jednak poświęcić temu tematowi wiele czasu, by upewnić się że nasze ciało gotowe jest na taki wysiłek. Dodatkowym aspektem jest zbliżająca się menopauza której przedwczesne pojawienie się może zniweczyć wszelkie szanse związane z ciążą.

Każda ciąża wiąże się z ryzykiem, ale zanim podejmiemy decyzję warto skonsultować się z lekarzem. Współczesna medycyna ma wiele na swoim koncie, jednak nawet najlepszy ginekolog nie wyeliminuje wszelkiego ryzyka.

/ Mogą cię zainteresować

POWIĄZANE ARTYKUŁY

© Projekty Combo.