Dom

Turystyka

Zdrowie i Rodzina

Bieszczady szlaki dla początkujących i krótkie trasy, które warto wybrać

Jednym z najpiękniejszych polskich pasm górskich są dzikie Bieszczady. Szlaki dla początkujących nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji i zachwycają cudownym otoczeniem przyrody.

Turyści kochają te góry za niepowtarzalny klimat. Wędrowcy zachwycają się magicznymi widokami i nietkniętą przez człowieka naturą. Dzikie tereny, gęste lasy i połoniny to tylko kilka spośród atrakcji, które zapewniają Bieszczady. Szlaki dla początkujących z łatwością pokonają dorośli i dzieci. Zobacz, które łatwe trasy opłaca się odwiedzić, jeśli jedziesz w te wspaniałe góry po raz pierwszy.

Bukowe Berdo — bieszczadzki szlak dla początkujących

Wycieczka na Bukowe Berdo wywoła największe wrażenie na miłośnikach dzikiej przyrody. Widok z grzbietu tego szczytu rozciąga się od Doliny Sanu, przez Tarnicę, aż do Połoniny Wetlińskiej. Osoby poszukujące najszybszej i łatwej trasy powinny wybrać żółty szlak z Mucznego. Spacer leśną drogą doprowadzi wędrowców na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trasa kończy się na grzbiecie Bukowego Berda, jednak spragnieni pięknych krajobrazów będą kontynuować wędrówkę i wkroczą na niebieski szlak. Ta droga prowadzi przez trzy szczyty wzgórza i kończy się na ostatnim, najwyższym. Spacer w jedną stronę zajmie około 2,5 godziny. W słoneczny dzień warto pamiętać o nakryciu głowy, ponieważ część odcinka prowadzi przez odkryte tereny. Wiosną ścieżka przebiegająca przez bukowy las może być oblodzona i pokryta śniegiem, dlatego zalecane jest założenie odpowiedniego obuwia.

Połonina Wetlińska — łatwe szlaki dla początkujących

Turyści pragnący odwiedzić połoninę i znajdującą się tam Chatkę Puchatka, najszybciej dotrą na miejsce z Wetliny. Warto dojechać samochodem na parking w Brzegach Górnych. Z tego miejsca w sezonie kursują busy. Takie rozwiązanie sprawia, że nie trzeba wracać po własnych śladach. Wędrówkę rozpoczyna się od przystanku komunikacyjnego, a kończy na parkingu, gdzie pozostawione jest auto. Pierwszym ważnym punktem tej wyprawy jest Przełęcz Orłowicza. Prowadzi do niej dość męczące podejście przez las, jednak po przejściu tego odcinka będzie już o wiele łatwiej. Podczas wędrówki na połoninę można rozkoszować się cudowną panoramą Bieszczad, która obejmuje polany, lasy i tereny ukraińskie. Łagodne zejście warto pokonać nieśpiesznym tempem. Spacer umilą wspaniałe okoliczności przyrody. Połoninę Wetlińską pokochają wszystkie osoby, które uwielbiają dziki klimat oferowany przez Bieszczady. Szlaki dla początkujących zapewniają przyjemną wycieczkę w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Bieszczady — szlaki dla początkujących na Tarnicę

Jednym z najpopularniejszych szlaków dla początkujących jest wejście z Wołosatego na Tarnicę. To najkrótsza trasa prowadząca na najwyższą górę po stronie polskich Bieszczad. Wyprawę można rozpocząć także od Ustrzyk Górnych, jednak zajmie ona więcej czasu. Spacer niebieskim szlakiem z Wołosatego to doskonała propozycja również dla rodzin z dziećmi. Trasa jest przyjemna, a wejście na Tarnicę prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy. Po drodze łatwo znaleźć wiatę turystyczną, gdzie warto odpocząć i się posilić. Podejście przez las jest dosyć proste, a szerokie schody stanowią spore ułatwienie wspinaczki. Po drodze można podziwiać z oddali między innymi Szeroki Wierch. Wierzchołek Tarnicy znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m, a jedną z jego atrakcji jest żelazny krzyż upamiętniający wizytę Karola Wojtyły.

Przeczytaj także:  Kiedy pojawiają się początkowe objawy ciąży?

Poznaj magiczne Bieszczady. Szlaki dla początkujących na Halicz i Rozsypaniec

Warto zrobić pętlę po jednym z najcudowniejszych bieszczadzkich terenów. Kiedy najwyższy szczyt po Polskiej stronie zostanie osiągnięty, najlepiej kierować na Przełęcz Goprowską i iść w stronę Halicza oraz Rozsypańca. Prowadzą tam łagodne podejścia. Właśnie stąd rozpościerają się najpiękniejsze bieszczadzkie krajobrazy. Następnie schodzi się na Przełęcz Bukowską, a szlak czerwony poprowadzi wędrowców do asfaltowej drogi, której finałowym punktem będą Ustrzyki Górne.

Połonina Caryńska — szlak dla dzieci i dorosłych

Szlaki w Bieszczadach bez większych problemów pokonają także najmłodsi. Mapa pokazuje, że najkrótsza i najłatwiejsza trasa na Połoninę Caryńską prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Podczas wędrówki można podziwiać w całej okazałości na przykład Małą i Wielką Rawkę. Przy dobrej pogodzie z połoniny Caryńskiej da się zobaczyć Tatry. Trasa liczy sobie około 4,5 kilometra i można ją pokonać w niecałe dwie godziny. Miłośnicy wschodów słońca docenią to miejsce o poranku, ponieważ widoki potrafią zapierać dech w piersiach. Warto odwiedzać bieszczadzkie granie i połoniny o poranku, ponieważ gwarantują one niezapomniane krajobrazy. To miejsce jest polecane na pierwszą wycieczkę w Bieszczady dla początkujących.

Wielka Rawka — wyjątkowy punkt widokowy

Wycieczkę na Wielką Rawkę najlepiej zacząć od Przełęczy Wyżniańskiej. Początkowy odcinek szlaku dla początkujących prowadzi szutrową drogą. Stąd można podziwiać między innymi gniazdo Tarnicy. Spacer tym odcinkiem zajmuje około 25 minut i kończy się przystankiem w Bacówce pod Małą Rawką. Następnie turyści będą musieli zmierzyć się ze sporym przewyższeniem, jednak wspinaczkę ułatwią drewniane schody. Wielka Rawka ma kilka wierzchołków, a jej najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca. Następnie warto kierować się szlakiem na Krzemieniec, czyli trójstyk granic. W tym miejscu zbiegają się granice trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji. Spacer do tego punktu zajmuje około 75 minut. Wycieczka na Wielką i Małą Rawkę uświadamia, jak różnorodnym terenem są Bieszczady. Szlaki dla początkujących pozwalają pokonać ten wymagający odcinek przy minimalnym wysiłku.

Jeśli wyjeżdżasz pierwszy raz w Bieszczady, wybierz trasy dla początkujących. Wiele z nich prowadzi do największych atrakcji turystycznych w regionie. Krótkie szlaki można pokonać razem z dziećmi. To pasmo górskie oferuje wiele pięknych miejsc, które koniecznie należy odwiedzić. Każde z nich zapewnia piękne krajobrazy i wyjątkowe otoczenie przyrody.

/ Mogą cię zainteresować

POWIĄZANE ARTYKUŁY

© Projekty Combo.