Zaznacz stronę

Nordic walking to jedna z najbardziej przystępnych form aktywności fizycznych. Nie wymaga wiele sprzętu, ani wcześniejszego przygotowania. Dla zdrowia, satysfakcji i pięknej figury bierz do ręki kije, wybierz dobre buty do nordic walking damskie i śmigaj na trasę!

Nordic walking to aktywność fizyczna, która w zależności od własnej motywacji i planu treningowego może nieść za sobą relaks, wzmocnienie mięśni albo porządne zmęczenie. Nadaje się niemal dla każdej kobiety! Pozwala na odpoczynek od stesującej codzienności, poprawę kondycji, a przede wszystkim zadbanie o własne zdrowie. Nie wymaga wiele przygotowań. Najważniejszym i właśniwie jedynym obowiązkowym wyposażeniem są kije oraz odpowiednie buty sportowe. O ile pierwsze jest raczej oczywiste, o tyle druga kwestia wprowadza znacznie więcej wątpliwości. Decyzja, które buty są najlepsze do nordic walking wcale nie jest taka prosta. Przed zakupem warto zapoznać się z tym krótkim poradnikiem ułatwiającym decyzję.

Jak przygotować się do chodzenia z kijkami?

Uprawianie nordic walking nie wymaga wcześniejszego przygotowania kondycyjnego. Wystarczy wziąć kije do ręki i śmigać na piewrszy spacer. Oczywiście jeśli nigdy wcześniej nie miałyśmy do czynienia z żadną aktywnością, warto zacząć delikatnie. Dla zdrowia polecane jest wykonywanie przynajmniej 3 godzinnych spacerów tygodniowo. Wraz z rozwojem kondycji szbko zaczniemy dodawać do tras kolejne kilometry lub zwiększać tempo marszu.

Nordic walking jest sportem bezpiecznym. Rzadko kiedy przytrafia się ty jakiś uraz bądź kontuzja. Użycie kijów pozwala na odciążenie stawów kolanowych oraz zaangażowanie do pracy również mięśni górnej części ciała. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas treningu warto jednak już od początku wybrać dobrej jakości kije oraz obuwie sportowe.

Czego potrzeba do uprawiania nordic walking?

Jedynym wyposażeniem absolutnie niezbędnym do uprawiania nordic walking są kije. Idealne buty zapewniające dobrą przyczepność i wygodę znacznie zwiększają bezpieczeństwo i komfort podczas spacerów. Poza tym, wraz ze wzrostem poziomu zaawansowani, można zaopatrywać się w dodatkowe wyposażenie, takie jak:

  • skarpety trekkingowe
  • rękawice
  • stuptupy
  • raczki

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do nordic walking?

Dobrze dobrane buty do marszu sprawiają, że stopa staje się stabilna zachowując jednocześnie dużo mobilności w całym zakresie ruchu. Ważnym elementem obuwia jest jego podeszwa. To od niej zależy przyczepność oraz amortyzacja. Klasyczny adidas na dłuższą metę nie sprawdzi się podczas treningów właśnie ze względu na niewygodę związaną ze ślizganiem oraz przykrym uczuciem kamieni pod stopami oraz w butach.

Wybierając buty do nordic walking należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa kryteria:

  1. tygodniowy dystans – determinuje przede wszystkim wystrzymałość obuwia, czyli jego odporność na zużycie
  2. rodzaj nawierzchni

To te dwie cechy znacząco wpływają na to, czy potrzebujemy butów z tak zwanej „wyższej” czy „niższej” półki. Im dłuższe dystanse i trudniejsza nawierzchnia, tym droższe buty powinny nas interesować.

Jakie są rodzaje butów do nordic walking?

Buty do nordic walking można podzielić na te przeznaczone do chodzenia po twardszych nawierzchniach i buty trekkingowe przeznaczone do chodzenia po kamienistych, nierównych ścieżkach. Obuwie na asfalt powinno wyróżniać się znacznie lepszą amortyzacją. Koniecznie należy tu zwrócić uwagę na to, czy podeszwa wyposażona jest w piankę amortyzacyjną. Szczególnie ważne jest tu amortyzowanie pięty. Pozwoli to chronić nasze kolana przed obciążeniami, jakie niesie za sobą każdy krok. Jednosześnie kupują buty na szosę czy chodnik możemy śmiało oszczędzić na dobrym bieżniku. Obuwie takie nie musi cechować się wyjątkową przyczepnością. Klasyczna guma na podeszwie, bez dodatkowych urozmaiceń, nie powinna stanowić tu problemu.

Dobre buty do nordic walking damskie do chodzenia w terenie powinny dla odmiany posiadać agresywny bieżnik, czyli podeszwę z dużą ilością rowków i zagłębień. Znacznie zwiększa to przyczepność na nierównym podłożu. Jeśli celujemy w wycieczki górskie warto wybrać buty z podeszwą twrdą, wzmacnianą. Buty trekkingowe damskie i męskie powinny być również odporne na wilgoć. Ważną sprawą jest tu membrana, która sprawia, że but jest wodoodporny.

Czy biegowe buty nadają się do nordic walking?

Zasadniczo buty do biegania spełniają wszytskie ważne kryteria, które dotyczą nordic walkingu. Definitywnie najważniejsza jest tu wysoka jakość obuwia. To ona determinuje przede wszystkim skuteczność amortyzacji. Zazwyczaj jednak obuwie biegowe wyposażone są w amortyzację znacznie większą niż ta, która wskazana jest do chodzenia z kijkami.

Podsumowując, dobre buty do nordic walking damskie nie mogą ograniczać ruchomości, jednocześnie gwarantując stabilny krok. Wybrany model powinien być zatem elastyczny, ale wyposażony w podeszwę wspomaganą pianką i dobranym do podłoża bieżnikiem. Dzięki temu Twoja kostka, kolano, biodro i cała reszta ciała będzie narażona na znacznie mniejsze obciążenia i ryzyko kontuzji.