Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na spędzenie letnich i jesiennych urlopów. Rower natomiast jest jednym z najłatwiejszych i najtańszych środków transportu umożliwiających zwiedzanie nieznanych zakamarków. Jeśli chodzi o teren jakim są Bory Tucholskie, trasy rowerowe wytyczono tu niemal do każdego wartego zwiedzenia zakątka. Zobacz, gdzie najlepiej zatrzymać się na nocleg i jak odkryć te wspaniałe tereny z pomocą swojego dwukołowego przyjaciela!
Szlak rowerowy powinien być dobrze oznakowany, przygotowany do jazdy zarówno podczas słonecznej, jak i deszczowej pogody oraz przede wszytskim atrakcyjny widokowo. Takie właśnie drogi oferuje park krajobrazowy oraz park narodowy Bory Tucholskie. Te ogromne połacie lasów to prawdziwa gratka dla miłośników dwukołowców. Idealne propozycje dla siebie znajdą tu zarówno zaprawieni sportowcy, jak i rodziny z małymi dziećmi.
Świetne warunki na rowerowy relaks
Bory Tucholskie to jedna z największych w Polsce ostoja natury w niezmienionym przez rękę człowieka stanie. Poza oczywistymi walorami wyznaczonego tu Parku Narodowego, okolice docenione zostały również przez wytyczenie obszaru Natura 2000 oraz rezerwatu biosferu UNESCO. Przyroda z pozoru nie zaskakuje tu niezwykłymi gatunkami drzew czy zwierząt. Jest to klasyczna polska natura, zachwycająca jednak swoją dziewiczością i nienaruszonym stanem.
Na terenie parku narodowego, jak również w jego otoczeniu wyznaczono szereg szlaków rowerowych. System tras liczących ponad 200 km nosi nazwę „Kaszubska Marszruta”. Przebiega on przez mnóstwo znanych kaszubskich miejscowości, takich jak Swornegacie, Małe Swornegacie, Czersk, Chociński Młyn, Wielkie Chełmy, Brusy, Bachorze czy Drzewicz.
Przyroda w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie to jeden z największych obszarów chronionej natury w Polsce. Poza parkiem narodowym znajduje się tu wiele parków krajobrazowych, z których najbardziej lubianym przez turystów jest Park Krajobrazowy Zaborski. Ten malowniczy obszar przyciąga gości głównie ze względu na niesamowity spokój oraz całe mnóstwo jezior. Oczywiście nie brakuje tu również naturalnych kąpielisk. Największy taki kompleks znajduje się w znanej miejscowości Charzykowy.
Największe miasta tego regionu to Tuchola i Chojnice. Tam też z powodzeniem można dotrzeć pociągami, nawet zabierając ze sobą rowery. Jeśli chodzi o walory naturalne, to z pewnością należy zwócić uwagę na długą dolinę, jaką tworzy tu rzeka Brda. Poza bogatą roślinnością zapewnia ona wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak spływ kajakowy. Wielki Kanał Brdy od wielu dziesiątek lat stanowi jeden z ulubionych punktów wypadkowych zarówno amatorów, jak i profesjonalistów sportów wodnych.
Czy muszę kupić bilet wstępu?
Konieczność zakupu biletów na terenie Borów Tucholskich dotyczy jedynie obszaru samego parku narodowego. Wiele ścieżek rowerowych prowadzi poza jego terenami, co oznacza, że dostępne są zupełnie bezpłatnie. Cena biletu do samego parku jest symboliczna i na obecną chwilę wynosi 4 zł dla osoby dorosłej i 2 zł za bilet ulgowy.
Bory tucholskie rower – przegląd najlepszych tras
Kaszubska Marszruta prowadzi po specjalnie wytyczonych, bezpiecznych drogach. Nawierzchnia dostosowana tu została do potrzeb dwukołowców. Znaleźć tu można zarówno odcinek szutrowy, piaszczysty, jak i asfaltowy, z czego pierwszy stanowi większą część wyznaczonych dróg.
Jeśli chodzi o Bory Tucholskie, trasy rowerowe tu wytyczone cechują się różnym poziomem trudności. Poniżej znaleźć można krótki opis najpopularniejszych ścieżek.
Szlak czarny
Ta najkrótsza z proponowanych propozycji liczy sobie około 32 km. Jest to pętla z miejscowości Konarzyny. Na uwagę zasługuje tu urokliwa wieś kaszubska Chociński Młyn. To nie tylko doskonały punkt noclegowy, ale również miejsce na prawdziwy lokalny posiłek i odpoczynek dla podróżników planujących pokonać trasę w jeden dzień.
Szlak czerwony
To prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego odpoczynku połączonego z wodną zabawą. Droga startuje z popularnego Charzykowy z pięknym kąpieliskiem naturalnym. Prowadząc przez wspomniane już Chociński Młyn oraz Swornegacie, prowadzi do miejscowości Czersk. Stamtąd też można zacząć opisany niżej szlak żółty.
Szlak żółty
Ten szlak liczy sobie prawie 70 km. Prowadzi z Jeziora Chrzykowskiego przez Męcikał oraz Nadleśnictwo Rytel, aż do miejscowości Czersk. Po drodze warto zatrzymać się w Swornychgaciach i skorzystać z możliwości popływania kajakiem lub odpoczynku nad wodą w otoczeniu natury.
Wybierając szlak warto pamiętać, że długość trasy nie zawsze bezpośrednio odpowiada jej trudności. Należy mieć na uwadze, że Bory Tucholskie to teren polodowcowy, pełen niewielkich pagórków. O ile pierwsze nie zrobią na Tobie wielkiego wrażenia, o tyle te na 40. czy 50. km mogą stanowić już całkiem spore wyzwanie. Niemniej jednak Park Narodowy i jego okolice to obszar, który bezapelacyjnie warto zobaczyć. Odpowiednio dobrany pensjonat na trasie sprawi, że każda trasa stanie się dostępna dla każdego podróżnika niezaleznie od wieku.