Zaznacz stronę

Jak czyścić płytę ceramiczną?  Pielęgnacja płyty ceramicznej nie należy do najtrudniejszych. Dzięki perfekcyjnie gładkiej powierzchni wystarczy przetrzeć ją zwilżoną gąbką, by pozbyć się niewielkich zabrudzeń. Niestety, w niektórych przypadkach może dojść do przypalenia rozlanej zupy, mleka czy innego płynu. Wtedy usunięcie plamy jest o wiele trudniejsze i warto skorzystać ze sprawdzonych metod. Oto kilka wskazówek, dzięki którym czyszczenie płyty ceramicznej nie będzie dla Ciebie problemem! 

Czym czyścić płytę ceramiczną? 

Czym czyścić płytę ceramiczną?  Jak wspomnieliśmy we wstępie, mniejsze zabrudzenia usuniesz z płyty ceramicznej dzięki gąbce zwilżonej wodą. Czasami możesz użyć płynu do mycia naczyń, który dodatkowo pozostawi po sobie przyjemny zapach. Niestety, metoda ta nie sprawdzi się w przypadku przypalonych płynów oraz większych zanieczyszczeń, które pojawiły się na powierzchni płyty w trakcie gotowania. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Wiele osób poleca zastosowanie produktów, które można znaleźć w każdej kuchni. Mowa tu przede wszystkim o occie spirytusowym oraz sodzie oczyszczonej. Wykazują one pewną skuteczność, jednak nie będą w stanie poradzić sobie z tymi najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami. Dlatego też w ich przypadku warto zastosować specjalne mleczko, które zostało przeznaczone do mycia płyt ceramicznych. 

Warty sprawdzenia jest Electrolux VITROCARE, który posiada nierysujący skład i pozwala na usuwanie nawet uporczywych, przypalonych śladów potraw. Wynika to z zastosowania nafty, która umożliwia szybkie rozmiękczenie brudu i tym samym jego łatwe usunięcie. Wystarczy umieścić preparat na płycie i rozetrzeć go delikatną ścierką, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha. 

Warto dodać, że odpowiedni środek do czyszczenia płyt ceramicznych może okazać się niewystarczający – zwłaszcza w przypadku grubszych warstw brudu, których usunięcie za pomocą zwykłej ściereczki nie będzie możliwe. W takiej sytuacji warto skorzystać z odpowiedniej skrobaczki – najlepiej przeznaczonej do płyt ceramicznych. Posiada ona specjalną żyletkę, która nie uszkodzi powierzchni płyty. 

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia płyty 

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia płyty: Jeżeli chcesz, aby czyszczenie płyty ceramicznej przebiegało w sposób prawidłowy, pamiętaj o: 

  • zachowaniu środków bezpieczeństwa – usuwaj zabrudzenia dopiero wtedy, gdy płyta ostygnie, bo w przeciwnym razie może Cię poparzyć; 
  • usuwaniu zabrudzeń na bieżąco – zanim się przypalą, dzięki czemu czyszczenie będzie łatwiejsze i zajmie Ci o wiele mniej czasu; 
  • stosowaniu wyłącznie środków czyszczących oraz skrobaczek dedykowanych płytom ceramicznym – inne produkty mogą doprowadzić do zarysowania ich powierzchni, co znacznie obniża estetykę urządzeń; 
  • zrezygnowaniu z silnych detergentów, które nie tylko mogą okazać się nieskuteczne, ale również wpłyną negatywnie na wygląd lub właściwości płyty. 

Płyty ceramiczne, choć niezwykle wytrzymałe, narażone są na zarysowania. Dlatego też do ich czyszczenia stosuj wyłącznie delikatne ściereczki lub gąbki, które nie pozostawią po sobie jakichkolwiek trwałych śladów!