Zaznacz stronę

Konto bakowe dla dziecka jest idealnym rozwiązaniem mającym na celu nauczenie młodego człowieka odpowiedniego gospodarowania swoimi pieniędzmi. Obecnie banki oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zagadnienia jakim jest konto w banku dla dziecka.

Marzeniem wielu dzieci jest mieć własne konto, na którym będą mogły gromadzić swoje oszczędności i oczekiwać na zebranie upragnionej sumy. W ofertach banków można znaleźć wiele rozwiązań od konta osobistego po pierwsze konto oszczędnościowe dla najmłodszych członków rodziny. Założenie konta bankowego dla dzieci powinno poprzedzić odpowiednie rozeznanie wśród ofert i placówek bankowych. Warto również zastanowić się jaki produkt będzie najbardziej odpowiadał potrzebom dziecka oraz rodziców.

Konto bankowe dla dziecka

Założenie konta bankowego dla dziecka jest proste i nie wymaga szczególnego zaangażowania. Najważniejszym w całym procesie jest znalezienie odpowiedniej placówki, która zapewni najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Otwarcie konta bankowego jest łatwym procesem przez który przeprowadzą Państwa doświadczeni pracownicy banku. Konto dla dzieci zazwyczaj charakteryzuje się nieodpłatnym otwarciem rachunku oraz bezpłatnym użytkowaniem, jest to jednak ściśle zależne od warunków jakie posiadaczowi rachunku bankowego postawi bank. Częstą zachętą do założenia konta dla dziecka jest karta umożliwiająca wypłaty z bankomatów np. podczas kolonii czy też płatności bezgotówkowe.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Zatem co należy zrobić, aby założyć konto bankowe dla dziecka? Na samym początku należy podkreślić, że koniecznym jest, aby posiadać dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Podczas zawierania umowy o konto w banku, koniecznym jest przedstawienie dokumentu tożsamości rodzica oraz dziecka.

W przypadku nieletnich, może być to dowód osobisty lub legitymacja szkolna. Jeśli nie posiadasz legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego twojego dziecka. Możliwe jest potwierdzenie jego tożsamości posiadanym aktem urodzenia.

Jedyną możliwością na założenie konta dla najmłodszych jest zrobienie tego przez przedstawiciela ustawowego dziecka. Często stosowaną przez banki praktyką otwierania rachunku dziecka, jest wymóg prowadzenia rachunku w tym samym banku przez jednego z jego rodziców. Ułatwia do dostęp do konta i eliminuje niepotrzebne formalności związane z posiadaniem rachunków bankowych w wielu placówkach.

Otworzenie rachunku bankowego może nastąpić w placówce banku lub

przez internet. Jeśli rodzice zainteresowani są pierwszą opcją wszystkich niezbędnych informacji dostarczy im pracownik odpowiedniego oddziału banku. Łatwiejszym i szybszym sposobem jest otwarcia konta dla dziecka przez internet. Jest to szybkie rozwiązanie, które wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza i umówienie kuriera celem podpisania umowy.

Konto bankowe pozwoli nie tylko na odpowiednie gospodarowanie finansami nieletnich, ale również na to, aby zabezpieczyć przyszłość dziecka.

Produkty oferowane przez banki są bardzo różnorodne. Dziecko może posiadać konto osobiste, konto oszczędnościowe oraz kartę płatniczą. Samodzielne prowadzenie konta i zarządzanie finansami przez nieletnich jest prawnie możliwe w przypadku osób powyżej 13 roku życia.

Czy bank pozwoli założyć konto dla dziecka poniżej 13 roku życia?

Czy jest zatem możliwe, aby założyć konto oszczędnościowe dla dziecka poniżej 13 roku życia? Banki dają taką możliwość, jednak na samym początku należy zaznaczyć, że poniżej 13 roku życia dzieci nie mogą samodzielnie zarządzać środkami zgromadzonymi na koncie.

W związku z tym pieczę nad rachunkiem bankowym oraz środkami na nich zawartymi pełnią rodzice. Jednak zakładając konto dziecku w wieku od 7 do 13 lat lub młodszemu, opiekun prawny dziecka przyczynia się do zabezpieczenia jego przyszłości. Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wybór takiego konta pozwala rodzicom i opiekunom prawnym na umieszczenie dziecka w swojej bankowości.

Korzyści z otworzenia konta w banku i konta oszczędnościowego dla dzieci

Rachunek bankowy daje wiele możliwości. Zaczynając od nauki jak gospodarować swoimi środkami pieniężnymi do możliwości płatności kartą oraz poczucia niezależności. Karta do konta jest szczególnym rozwiązaniem w dobie zmieniającego się świata. Wysyłając dziecko na kolonie, rodzice nie muszą martwić się o utratę przez nie pieniędzy w razie kradzieży. Gdyż dzięki płatności kartą, dziecko nie musi posiadać przy sobie gotówki.

Prowadzenie konta w banku daje również rodzicom możliwość kontroli nad zasobami finansowymi ich pociech. Rachunek bankowy dziecka i rachunek bankowy rodzica mogą być ze sobą powiązane. O szczegółach takiego rozwiązania zainteresowanych powinien poinformować bank.

Szczególnie korzystną ofertą cechuje się bank PKO BP, który w ofercie swoich usług oferuje konto dla najmłodszych zarówno powyżej jak i poniżej 13 roku życia.

Czy korzystanie z konta przez dziecko jest korzystne? Zdecydowanie tak. Dzięki możliwości wykorzystania produktów takich jak karta, konto oszczędnościowe, konto osobiste i jednoczesna kontrola rodzica młody człowiek może nauczyć się wielu podstawowych umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.