Zaznacz stronę

Co robić z dziećmi, żeby się nie nudzić? Niektórym rodzicom może zabraknąć pomysłów na zabawy w domu. Oto kilka propozycji zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja zabawom na dworze, pozostaje nam zorganizowanie czasu naszym pociechom w czterech ścianach. Warto zadbać o to by był to czas spędzony w wartościowy, rozwijający sposób. Propozycji na takie zabawy jest wiele. Pozwolą nam one ciekawie i kreatywnie spędzić czas z naszym maluchem.

Zabawy ruchowe z dziećmi w domu – fajna zabawa dla najmłodszych dzieci

Zabawy ruchowe to fantastyczna opcja dla dzieci w każdym wieku. Zabawy takie poprawiają sprawność fizyczną i równowagę. Ćwiczenia korekcyjne pozwalają na zapobieganie wadom postawy. Dają dzieciom szansę pozbyć się nadmiaru rozpierającej ich energii.

U najmłodszych dzieci dobrze sprawdzą się zabawy wykorzystujące muzykę. W Internecie można znaleźć dużo ciekawych propozycji piosenek dla dzieci. Puszczając melodie pokazujmy proste ruchy, które dzieci muszą po nas naśladować. Śpiewajmy i zachęcajmy pociechy do tego samego.

Ciekawą propozycją dla dzieci w każdym wieku będzie też tor przeszkód. Rozstawiamy w pokoju różne przeszkody, które dziecko ma za zadanie omijać lub się na nie wspinać. Możemy wykorzystać tu krzesła, poduszki, kartony, koce czy cokolwiek innego co mamy pod ręką. Innym pomysłem może być tak zwana „drabinka”. Na podłodze układamy „szczebelki”, na przykład z papieru czy wstążek a dziecko ma za zadanie przeskakiwać na poszczególne szczebelki. Gra ta wspaniale ćwiczy równowagę. Sprawdzi się tu też prosta zabawa w przeskakiwanie liny czy sznurka, którą należy umieścić na wysokości około trzydziestu centymetrów. Zabawa polega na przeskakiwaniu lub przechodzeniu nad liną.

Plastyczne zabawy w domu – rysunki, ciastolina, masy plastyczne, origami

Zabawy manualne sprawdzą się u dzieci uwielbiających prace ręczne i pozwolą rozwinąć talent plastyczny. Ćwiczą one przede wszystkim kreatywność. Tutaj do dyspozycji mamy malowanie, rysowanie, lepienie z ciastoliny. Fajnie sprawdzi się tutaj także masa porcelanowa z zestawem farbek. Pozwoli ona nam na stworzenie razem z naszym dzieckiem wyjątkowych ozdób, figurek czy nawet biżuterii.

Starsze dzieci może zainteresować origami. Składanie papierowych figur, postaci czy zwierząt wymaga od dziecka dużego skupienia i precyzji. Zabawa taka wspaniale ćwiczy koncentrację, a także małą motorykę. Na rynku dostępne są książki pokazujące krok po kroku sposób wykonania poszczególnych postaci. W Internecie też znajdziemy interesujące propozycje o różnym stopniu trudności. Na pewno będzie to świetna zabawa.

Gry edukacyjne – zabawy wspierające rozwój i kreatywność

Inne kreatywne zabawy dla dzieci to domowe eksperymenty. Do przeprowadzenia niektórych z nich będziemy potrzebowali rzeczy, które mamy już w domu. Jednym z łatwiejszych eksperymentów jest na przykład cieć nienewtonowska. Do zrobienia jej potrzebne będą nam jedynie mąka ziemniaczana i woda, w proporcji 1 kilogram mąki na 0,6 litra wody. Jest to wspaniała okazja do przeprowadzenia lekcji fizyki. Ciecz nienewtonowska to fascynująca substancja zachowująca się jak ciało stałe pod wpływem dostarczonej energii.

Innym prostym eksperymentem będzie wulkan w słoiku. Tutaj potrzebny nam będzie mały słoik, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń i ocet. Do słoika wsypujemy najpierw około dwie łyżki sody oczyszczonej, następnie dodajemy łyżkę płynu do naczyń a to wszystko zalewamy octem i czekamy na zachodzącą w słoiku reakcję chemiczną. Przed wlaniem octu możemy dodać jeszcze trochę barwnika spożywczego, uzyskamy wtedy efekt kolorowej „lawy”.

Wspólne eksperymenty w fascynujący sposób mogą zachęcić naszego malucha do samodzielnego odkrywania świata nauki. Do ich przeprowadzenia możemy użyć przedmiotów dostępnych w domu. Możemy także wykorzystać gotowe propozycje dostępne w sklepach. Na rynku jest coraz więcej gotowych zestawów do przeprowadzania doświadczeń dostosowanych do dzieci w różnym wieku. Gotowe zestawy pozwolą nam na zaoszczędzenie czasu. Takie gry edukacyjne sprawdzą się zwłaszcza u starszych dzieci, które same będą mogły zapoznać się z instrukcją, dając nam tym samym chwilę wolnego a dla dziecka będzie to niesamowita frajda.

Gry planszowe – gry i zabawy w domu z dziećmi

Gry planszowe to świetna propozycja na zabawę dla całej rodziny bez względu na wiek. Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju gier. Możemy przebierać w grach strategicznych, kryminalnych, przygodowych czy logicznych. Gry planszowe pozwolą dziecku na rozwinięcie umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i koncentracji. Do wyboru mamy gry dla całej rodziny, jak i dla jednego gracza. Gry te często też charakteryzują się piękną szatą graficzną, zachęcając tym dodatkowo do dobrej zabawy.

Puzzle – kolejny z pomysłów na kreatywne zabawy w domu

Puzzle to idealny sposób na ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji twojego dziecka. Wymagają maksymalnego skupienia się na wykonywanej czynności przez dłuższy okres czasu. W dzisiejszych czasach, gdy tablety i smartfony stały się niemal niezbędne w codziennym życiu a dzieci bombardowane są masą bodźców wizualnych i dźwiękowych, skupienie się przez dłuższą chwilę na jednej czynności może być nie lada wyczynem ale warto o to zadbać. Na sklepowych półkach znajdziemy puzzle dla dzieci w wieku już od dwóch lat.

Zabawy dla dzieci w domu – wartościowy czas dla twojego dziecka

Zabawy dla dzieci w domu to świetna alternatywa dla czasu spędzonego przed ekranem telewizora czy komputera. Sprawdzą się także w dni, gdy wyjście na dwór nie będzie możliwe. Postarajmy się by ten czas był jak najbardziej wartościowy dla naszej pociechy. Dziecko najłatwiej uczy się przez zabawę, dlatego warto wykorzystać ten czas w kreatywny sposób, włączając do planu dnia zabawy wspierające rozwój.