Obecnie na rynku można kupić wiele gier planszowych, które różnią się przeznaczeniem, tematem rozgrywki, czy kategorią. Te przeznaczone dla całej rodziny cieszą się niesłabnącą popularnością i nie możemy się temu dziwić. Ogrom zabawy i wspólnie spędzony czas to tylko nieliczne zalety wspólnego grania. Jakie rodzinne gry planszowe powinny znaleźć się w każdym domu? Dlaczego warto w nie grać? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu! Koniecznie się z nim zapoznaj!
Gry to doskonały pomysł na prezent nawet bez okazji. Jednak to rodzice powinni zachęcać dzieci do wzięcia udziału w zabawie i wybrać konkretne pozycje dopasowane do ich zainteresowań. Na szczęście producenci mają w swojej ofercie rozległy asortyment. Poniżej znajdziesz listę najlepszych planszówek!
Rodzinne gry planszowe – dlaczego warto w nie grać?
Gry planszowe to przede wszystkim zabawa z nauką dla dzieci w jednym. Uczą się nie tylko jak zdrowo współzawodniczyć, ale też współpracować, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Ta umiejętność przydaje im się na późniejszych etapach życia np. w szkole. Jednocześnie poznają pojęcie uczciwości i zaczynają rozumieć, że trzeba stosować się do nałożonych zasad. Gry dla dzieci to także świetny sposób na naukę logicznego myślenia. Muszą bowiem zastanowić się nad kolejnym ruchem, aby był dla nich najkorzystniejszy. W zależności od wybranej gry dziecko może też nabywać nową wiedzę, czy utrwalać tę, którą już posiada. Natomiast, gdy zdecydujesz się na zakup gier strategicznych, to takiego też myślenia się nauczy. Umiejętnie będzie przewidywało podjęte kroki i rozwijało swoją wyobraźnię. Nie można też zaprzeczyć, że nasze pociechy zyskają świadomość, że pewnych decyzji nie można cofnąć i każda z nich będzie nieść za sobą adekwatne konsekwencje. Również dla rodziców granie w gry, jest intratne. Nie dość, że mogą spędzić czas ze swoimi dziećmi, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju i zacieśniania więzi, to jeszcze mogą liczyć na wspaniałą zabawę i ogrom śmiechu.
Gry rodzinne – czym kierować się przy wyborze?
Przy wyborze gier dla całej rodziny trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na informacje, które znajdują się na pudełku. Pierwsza z nich dotyczy ilości uczestników, którzy mogą brać udział w rozgrywce. Jeśli ma być to gra familijna, to szansę w zagranie muzą mieć wszyscy domownicy. Drugim istotnym wyznacznikiem jest dostosowanie gry do wieku dziecka. Zbyt skomplikowane zasady mogą zniechęcić do dalszej zabawy lub po prostu przerosnąć jego możliwości. Nie mniejsze znaczenie ma sama fabuła. Ważne jest to, aby chociaż w jakimś stopniu nawiązywała do zainteresowań maluchów. Ponadto warto też zwrócić uwagę na wykonanie poszczególnych elementów i planszy. Wiadomo, że przy dzieciach nie trudno o zalanie, czy uszkodzenie jakiegoś komponentu. Skoro już wiesz, czym kierować się przy wyborze gier planszowych rodzinnych i dlaczego warto mieć je w domu, poznaj kilka z nich!
Wsiąść do pociągu Europa – edycja polska
Gra przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych. Zestaw składa się z planszy, kart, pionków i wagoników w różnych kolorach. Celem rozgrywki jest zdobycie największej liczby punktów, a można je zebrać, tworząc połączenie między dwoma miastami. W trakcie gry możecie wykonać cztery akcje. Są to:
- dobranie kart wagonów.
- Stworzenie połączenia.
- Dobranie biletów mówiących o tym, jakie połączenia ma stworzyć gracz.
- Budowa dworca.
Cały haczyk polega na tym, że aby połączyć wybrane miasta wagonikami, należy mieć też określoną liczbę kart wagoników w odpowiednim kolorze. Jest to gra logiczna z prostymi zasadami przeznaczona dla czterech graczy, którzy ukończyli 8 rok życia.
Szarlatani z Pasikurowic
W tej grze uczestnicy wcielają się w rolę szarlatanów, a ich zadaniem jest przygotowanie eliksiru. Wszyscy mają swoje woreczki wypełnione składnikami, które następnie trafiają do kociołka wrzucone przez graczy jednocześnie. Choć to gracze podejmują decyzję o tym, kiedy eliksir jest gotowy, to przesada może skutkować eksplozją kociołka! Dlatego ogromne znaczenie ma moment, kiedy trzeba przestać dodawać składniki i etap kupowania nowych dodawanych do woreczków. Punkty i monety zdobywane są za każdą prawidłowo przygotowaną miksturę. Urozmaiceniem są z całą pewnością karty, które sporo mogą namieszać. Koniec gry następuje po dziewięciu rundach, a wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Przeznaczona jest dla 2-4 uczestników powyżej 10 lat.
Dixit
To dynamiczna gra karciana, w której niezbędny jest spryt i intuicja. W każdej rozgrywce wybrana osoba jest bajarzem i z kart trzymanych w rękach musi wybrać jedną. Następnie spogląda na obrazek, nie pokazując go innym i wymyśla do niego skojarzenie. Nie musi ograniczać się do jednego słowa, może cytować, podać tytuł jakiejś produkcji, czy nawiązać do życia rodzinnego. Z kolei pozostali gracze wybierają ze swoich kart taką, która według nich pasuje do rozpoczętej opowieści. Kiedy ostatnia osoba się wypowie, karty są mieszane. Jest to moment, w który trzeba zdecydować, która z nich zapoczątkowała historię opowiadaną przez bajarza. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów, a naliczane są one za ilość prawidłowych odpowiedzi oraz na podstawie wyników głosowań. Jest to wyjątkowa gra dla małych i dużych, a można w nią grać w aż 8 osób powyżej 8 lat.
Pędzące żółwie
Na początku gry należy umieścić figurki żółwi na planszy i wybrać tego, któremu każdy gracz będzie kibicował w wyścigu. Powinien zostać wylosowany z woreczka i uczestnicy muszą sprawdzić jego kolor tak, aby nie widzieli tego inni. Zasady gry są bardzo proste i rozpoczyna ją najmłodszy gracz. Żółwie poruszają się zgodnie z oznaczeniami na karcie, np. widnieją na niej dwa plusy i czerwony żółw, to właśnie on cofa się o dwa pola. Gracze przez całą rozgrywkę muszą mieć 5 kart w ręce. Jeżeli figurki trafią na to samo pole, to należy ustawić je jeden na drugim i będą przesuwać się wspólnie. Wygrywa ten gracz, którego żółw pierwszy dotrze do mety, czyli będzie mógł spróbować pysznej sałaty. Z grą świetnie poradzą sobie już pięciolatki, ale do rozgrywki potrzebne są przynajmniej dwie osoby.