Zaznacz stronę

Właściwie dobrane buty narciarskie zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Będą się jednak różnić w zależności od doświadczenia narciarza, rodzaju jazdy, a nawet od płci, czy wagi. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model, by móc cieszyć się jazdą i raz na zawsze zapomnieć o dyskomforcie? Przeczytaj nasz artykuł! Znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek.

Czym charakteryzują się buty narciarskie?

Buty narciarskie stanowią najważniejszy element ubioru każdej osoby, która wybiera się na narty. Ich konstrukcja dzieli się na dwa komponenty. Jest to dolna część, która ustala stopę względem narty oraz górna część, której zadaniem jest stabilizacja podudzia. Dzięki tym elementem ruchomość stawu skokowego jest ograniczona, a to z kolei zapewnia bezpieczeństwo oraz pozwala uniknąć kontuzji.

Poza wspomnianymi wyżej elementami, buty narciarskie posiadają również liczne klamry, regulacje i zapięcia. Producenci na bieżąco opracowują nowe technologie, w tym m.in. materiały, czy zapięcia, które mają zapewniać nie tylko wysoki komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, będące podstawą każdego sportu.

Podstawa, czyli dobór rozmiaru

Przy wyborze każdego obuwia, należy zwrócić uwagę na dopasowanie rozmiaru. Im buty narciarskie będą lepiej dopasowane, tym użytkownik będzie miał większą kontrolę nad nartami. Osoby początkujące dobierają buty narciarskie tak, jak każde inne, do noszenia na co dzień. Buty większe o 0,5-1 cm od stopy nie powinny stwarzać niebezpieczeństwa. Jednocześnie pozwalają stopom odpocząć i nie powodują dyskomfortu.

Zaleca się, by buty były nieco większe od stopy, jednak o maksymalnie 0,5 cm. Zatem jeśli długość stopy wynosi 26,5 cm, długość obuwia powinna wynieść od 26,5 cm do 27 cm. Buty zawsze warto przymierzyć, a jeśli okażą się zbyt ciasne lub niewygodne – najlepszym rozwiązaniem będzie ich zwrot.

W przypadku profesjonalistów, którzy zajmują się jazdą sportową – zaleca się wybierać buty o dokładnie tej samej długości, co stopy. W tym przypadku nie dodaje się już dodatkowych centymetrów. Gwarantuje to precyzyjny przekaz siły na narty.

Buty narciarskie i ich rodzaje

Dobór butów narciarskich wymaga również zwrócenia uwagi na rodzaje tego typu obuwia. Buty narciarskie powinny być dopasowane nie tylko do stóp użytkownika, ale również do rodzaju jazdy. Najpopularniejsze rodzaje, które doskonale zna każdy narciarz, to przede wszystkim:

  • buty all mountain – jest to najpowszechniejszy rodzaj obuwia, przeznaczony do standardowej jazdy ze średnią i dużą prędkością, jest wygodny i komfortowy, sprawdzi się także narciarzom preferującym jazdę poza stokiem,
  • buty allround – to doskonała propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, są lekkie, komfortowe i bezpieczne,
  • buty race – skierowane są głównie do osób zaawansowanych i doświadczonych, dobrze sprawdzają się podczas jazdy slalomowej i gigantowej, pozwalają wykonywać szybkie i dynamiczne skręty,
  • buty back country – to specjalne obuwie stworzone z myślą o miłośnikach narciarstwa skitouringowego, sprawdzą się m.in. do poruszania się po zaśnieżonym, płaskim lub umiarkowanie stromym terenie górskim, przypominają buty biegowe,
  • buty woman – jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o kobietach, poza damskim designem charakteryzuje je również niska waga oraz budowa dopasowana do anatomii kobiecych stóp i nóg, tego typu obuwie dzieli się dodatkowo na race, all mountain, czy allround,
  • buty junior – przeznaczone są dla najmłodszych narciarzy, są wygodne, lekkie i najczęściej zapinane tylko na jedną klamrę.

Flex, czyli twardość buta narciarskiego

Chcąc odpowiednio dobrać buty narciarskie, nie sposób jest przejść obojętnie obok parametru, jakim jest flex. Jest to po prostu sztywność, twardość obuwia. Aby wybrać odpowiedni flex, należy wziąć pod uwagę zarówno płeć narciarza, wagę, jak i wzrost. Kobiece buty narciarskie najczęściej występują w wartościach od 60 do 110 jednostek, a męskie kończą się na 130. Im waga narciarza jest wyższa, tym zazwyczaj buty powinny posiadać wyższy flex.

Zaawansowani narciarze wybierają bardzo sztywne i twarde buty. Wymagają użycia większej energii, jednak w zamian gwarantują większą precyzję. Sztywność butów profesjonalnych może sięgać nawet 150 jednostek. Średniozaawansowany narciarz powinien zwrócić uwagę na buty z flexem w przedziale od 110 do 130 dla mężczyzn, a dla kobiet – 110.

Osoby początkujące, wybierające swój pierwszy sprzęt narciarski – powinny wybrać buty o niskim flexie. Dopasowanie butów narciarskich o zbyt dużej sztywności może być źródłem podstawowych błędów.

Podczas wyboru butów narciarskich warto zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze zarówno odpowiedni rozmiar, flex, jak i rodzaj obuwia. Zakup butów narciarskich to inwestycja na długie lata, zatem nie należy przechodzić obok niej obojętnie. Poproś o pomoc pracownika w sklepie narciarskim lub dopytaj o tę kwestię znajomych Ci narciarzy. Na wybór odpowiednich butów narciarskich warto poświęcić czas.