Zaznacz stronę

Każde pomieszczenie w domu powinno być prawidłowo oświetlone, dotyczy to także salonu i ta kwestia nie powinna zostać poddana do dyskusji. Jednak żyrandol nie tylko ma rozjaśniać wnętrze, ale jednocześnie stanowić element dekoracyjny. Właściwie dobrany sprawi, że w pokoju zapanuje inny nastrój, niż dotychczas? Na jakie cechy zwrócić uwagę, wybierając żyrandol do salonu? Przekonasz się po przeczytaniu tego tekstu!

Żyrandol w pokoju dziennym powinien być zarówno funkcjonalny, jak i gustowny. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak mocno dobre oświetlenie może zmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu szykownego charakteru. Przez wzgląd na szeroki wybór ofert dostępnych na rynku można się nieco pogubić, ale po zapoznaniu się z najważniejszymi parametrami, z pewnością uda wybrać się ten, który zachwyci domowników i gości!

Czym właściwie jest żyrandol?

Być może to pytanie niektórym osobom wydaje się śmieszne, ale nierzadko można spotkać się z tym, że pojęcie używane jest do określania także innego rodzaju lamp, co niestety jest błędem. Chociaż ciężko znaleźć jest dokładną definicję żyrandolu, to przyjęto, że tym mianem określane jest ozdobne oświetlenie sufitowe wiszące. Nie będzie nim więc plafon, który jest płaski i przylega bezpośrednio do sufitu. Z kolei potocznie uważa się, że żyrandol powinien być elegancki, mieć przynajmniej kilka punktów świetlnych i dodatkowe elementy dekoracyjne np. abażur, klosz w ciekawy wzór lub nietuzinkowe oprawy. W związku z tym lampy wiszące najchętniej wybierane są do wysokich pomieszczeń domowych lub przeznaczonych do użytku publicznego. Mimo że służą głównie do oświetlania, to mają również wzbudzać podziw i zainteresowanie odwiedzających.

Jak wybrać żyrandol do salonu? Podstawowy poradnik

Jeżeli planujesz kupić żyrandol do salonu, to pamiętaj, że nie każdy będzie odpowiedni. Istnieje wiele czynników, które musisz uwzględnić przed jego wyborem. Jak wspomniano wyżej, wiszące lampy sufitowe zakłada się głównie w pomieszczeniach wysokich, gdzie ryzyko, że ktoś o niego zahaczy lub potrąci jeden z licznych elementów, jest znikome. Poza tym, gdy zdecydujesz się powiesić żyrandol w niewielkim salonie, to jego rozmiary mogą być przytłaczające i cała aranżacja zostanie nim przyćmiona. Nie wyobrażasz sobie wystroju salonu bez żyrandola? W takim razie powieś go nad stołem bądź poza strefą poruszania się przez domowników, ale w taki sposób, aby oświetlał całe pomieszczenie, co może nie być łatwym zadaniem. Ważnym parametrem technicznym jest wytrzymałość sufitu. Gabaryty, a raczej waga tego typu lamp wiszących powinna być zgodna z ilością i siłą elementów mocujących. Ciężkie żyrandole należy wieszać zgodnie z liczbą otworów, co pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru. Co ważne, w przypadku salonów z sufitem tynkowanym, żyrandol obowiązkowo musi być przymocowany do stropu, a nie tynku. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o sufity podwieszane. Przy nich można zdecydować się jedynie na lekkie lampy do pokoju dziennego, ponieważ płyty kartonowo – gipsowe zwyczajnie cięższych nie udźwigną.

Żyrandol do pokoju dziennego – najciekawsze style

Wybierając żyrandol, musisz mieć na uwadze także wystrój wnętrza, przecież chcesz, aby wszystko idealnie się komponowało. Kiedy potrafisz określić, jaki styl panuje w Twoim salonie to bez większego problemu uda Ci się wybrać piękny żyrandol współgrający z pozostałymi elementami. Do wyboru masz:

  • Żyrandole w stylu glamour. Cechują się dużą ilością połyskujących części, najczęściej są kryształowe, złote, srebrne, miedziane lub wykonane z nietypowego szkła. Zdecydowanie pasują do pomieszczeń, w których przeważają stylowe dodatki, masywne i eleganckie meble oraz lśniące i miękkie tkaniny. W zależności od rozmiarów salonu taki ponadczasowy kryształowy żyrandol można powiesić w centralnym punkcie lub otoczyć go kinkietami. Tym sposobem wnętrze będzie bardzo romantyczne i przytulne.
  • Klasyczne żyrandole. Zwykle mają kilka punktów świetlnych, które uzupełniane są dekoracyjnym abażurem wykonanym ze szkła lub tkanin. Ten rodzaj nadaje się do wnętrz urządzonych w dobrym stylu, bez zbędnego przepychu, gdzie można zauważyć dobry smak, estetykę i uniwersalne rozwiązania.
  • Żyrandole mosiężne. Z całą pewnością nie są przeznaczone do nowoczesnego salonu urządzonego w wersji minimalistycznej, ponieważ mają ciężkie elementy mosiężne. Oprawy świetlne często przypominają świeczniki. Idealny design do powieszenia tego rodzaju lampy do salonu to ten, w którym znajduje się przewaga drewna (nie tylko meble), biel oraz sprzęt retro.
  • Żyrandole skandynawskie. Są najprostsze i delikatne. Z reguły wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, metal, czy tkaniny. Masz większe wymagania oświetleniowe? Nie ma sprawy, jak dobrze poszukasz, to możesz znaleźć nieco bardziej awangardowe modele. Przeznaczone są raczej do wnętrz niezagraconych, urządzonych w nowoczesnym stylu, gdzie przeważają naturalne kolory.

Czy do nowoczesnego pomieszczenia pasuje lampa wisząca?

Nowoczesne żyrandole, czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Z tą różnicą, że nie są one tak okazałe i ciężkie. Charakteryzują się prostotą i elegancją. Najchętniej do salonu lub jadalni wybierane są modele z kilkoma punktami świetlnymi połączonymi liniami prostymi pod różnym kątem. Wybierając takie źródło światła, zyskujesz nowoczesne oświetlenie i jednocześnie piękną ozdobę pomieszczenia. Przy aranżacji wnętrz niskich warto zastanowić się nad wyborem oprawy świetlnej na planie kwadratu, okręgu lub prostokąta. W nich zamieszczane są żarówki LED, co przemawia na ich korzyść. Są w końcu energooszczędne i długowieczne. Ponadto takie żyrandole pasują o wielu wnętrz, także industrialnych i retro.