Ciąża to piękny czas dla każdej kobiety. Przez kolejne dziewięć miesięcy ma szansę przygotować się na przyjście dziecka i do roli matki. Jednak na początku niezwykle często symptomy wcale nie są kojarzone z zapłodnieniem, a jedynie grypą żołądkową lub inną chorobą. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Jeżeli kobieta nie planowała zajścia w ciążę, to może przeoczyć jej pierwsze objawy. Jest to całkowicie naturalne i powszechne. Z tym że lepiej jest dowiedzieć się na wczesnym etapie, ponieważ zdecydowanie łatwiej zadbać o zdrowie przyszłej mamy i maluszka. Jak więc rozpoznać pierwsze objawy ciąży?
Moment zapłodnienia
Na początku warto wrócić do podstawowej wiedzy, którą każdy z nas nabył w szkole. Kobieta może być w ciąży, jeśli wcześniej odbyła stosunek seksualny. W jego trakcie musi dojść do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. W trakcie owulacji trwającej między 13 a 15 tygodniem cyklu menstruacyjnego uwalniana jest komórka jajowa i w ten sposób dochodzi do poczęcia potomka. Należy mieć na uwadze, że jest to jedynie wiedza czysto teoretyczna. U kobiety cykl może nieco odbiegać od normy i do zapłodnienia dojść w momencie, w którym by tego nie podejrzewała. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, np. stresem, zmianami hormonalnymi, czy też przewlekłą chorobą. W związku z tym specjaliści odradzają stosowanie kalendarzyka do wyliczania dni płodnych. Mimo że nie istnieje metoda antykoncepcji, która całkowicie chroniłaby przed zajściem w ciążę, to kalendarzyk jest najmniej skuteczny.
Kiedy już komórka jajowa połączy się z plemnikiem, zarodek zaczyna się rozwijać oraz dochodzi do implantacji w błonie śluzowej szyjki macicy.
Pierwsze objawy ciąży – kiedy?
Od momentu zapłodnienia musi minąć od 6 do 12 dni, aby mogły pojawić się wczesne objawy ciąży. Jednak tylko nieliczne kobiety odczuwają je już na tym etapie. Najczęściej zmiany w organizmie zaczynają się, gdy powinna rozpocząć się menstruacja. I choć zarodek w macicy już się rozwija, to symptomy ciąży nadal są ledwo zauważalne i mylone z nadchodzącą miesiączką. Z tym że nie jest to reguła. Każda ciąża przebiega zupełnie inaczej i objawy mogą nasilać się już na samym początku bądź nie pojawić się w ogóle. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że tylko kobieta, która od dłuższego czasu stara się o dziecko, może zauważyć coś, co dla nas nie miałoby większego znaczenia.
Początek ciąży – jak rozpoznać?
Gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, kobieta może odczuwać ból. Zwłaszcza w okolicy podbrzusza oraz delikatnie krwawić z dróg rodnych, czyli mieć tzw. krwawienie implantacyjne. Dlatego tak często pierwsze objawy ciąży kojarzone są ze zwykłą miesiączką. Co ciekawe, nie każda kobieta w początkowych tygodniach musi plamić i nie jest to oznaką nieprawidłowego przebiegu ciąży. W końcu nie bez powodu brak miesiączki utożsamiany jest właśnie z poczęciem dziecka. Chociaż tak stan może mieć różne podłoże, to jeśli w ostatnim czasie kobieta miała kontakt seksualny, powinna mieć na uwadze, że za kilka miesięcy na świat może przyjść nowy, mały człowiek. Najlepszym sposobem na to, aby rozpoznać ciążę jest oczywiście test ciążowy, który zmierzy poziom hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG).
4 tydzień ciąży może być przełomowy!
W pierwszym, drugim i trzeci tygodniu ciąży kobieta co prawda nie odczuwa większych zmian, ale w czwartym sytuacja z całą pewnością sytuacja się zmieni. 1/3 trymestru już za nią, więc oznaki ciąży będą już odczuwalne. Poza brakiem miesiączki mogą pojawić się taki objawy jak:
- Podwyższona temperatura ciała.
- Tkliwość i ból piersi.
- Wzdęcia.
- Zaparcia.
- Nudności i wymioty (nie tylko rano).
- Zawroty głowy.
- Wrażliwość na konkretne zapachy.
- Większe zmęczenie i wzmożona senność.
- Częstsze oddawanie moczu.
- Zmienne nastroje.
- Delikatny wzrost masy ciała.
Wymienione wyżej objawy są ściśle związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. Mówiąc wprost, wynikają one z przygotowania organizmu do ciąży. Tak naprawdę nie jest możliwe określenie tego, skąd biorą się poszczególne objawy. Dla przykładu mdłości, na które skarży się większość kobiet, na początku mogą występować na skutek zwiększonego poziomu hCG. Jednak gdy się przedłużają lub nasilają, to warto skonsultować się z ginekologiem, który ustali, czy z ciążą wszystko w porządku i płód rozwija się prawidłowo.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Tego trzeba się dowiedzieć!
Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, to komórka jajowa po kilku dniach trafia do macicy. Natomiast w przypadku ciąży pozamacicznej, czyli ektopowej komórka zagnieżdża się poza macicą. Niestety zarodek nie ma możliwości na prawidłowy rozwój i tym sposobem zdrowie i życie kobiety może być zagrożone. Bardzo często ciąża pozamaciczna kończy się poronieniem. Przyczyny takiego stanu mogą być dość różne np. zabiegi chirurgiczne w okolicy dróg rodnych, ich wady anatomiczne lub zapalenie narządów miednicy. Z kolei objawy nieprawidłowej ciąży są zbliżone do wcześniej opisanych. Dlatego też test może wykryć ciążę. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest udać się do lekarza i wykonać specjalistyczne badania.