Kiedy noworodek przychodzi na świat, rodzice zadają sobie wiele pytań i szukają rzetelnych informacji, aby móc opiekować się nim jak najlepiej. Niestety na każdy temat można znaleźć przeróżne porady i odpowiedzi, co wiąże się z dezinformacją. Dlatego w tym tekście przekonasz się, jak często kąpać noworodka i jak robić to dobrze! Koniecznie zapoznaj się z treścią!
Pierwsza kąpiel niemowlęcia ciągle wzbudza kontrowersje wśród rodziców. Każdy chce mieć rację i przekonać do niej innych. Jednak w tym przypadku trzeba stosować się do zaleceń specjalistów i zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka.
Spis treści
Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?
Dziecko w pierwszych dniach swojego życia jest niezwykle delikatne i kruche. Dotyczy to również jego skóry, która na początku pokryta jest woskową powłoką, działającą nawilżająco i antybakteryjnie. Mimo że opinie rodziców są sprzeczne, to w rzeczywistości nie należy kąpać dziecka w pierwszej dobie od porodu. Spowodowane jest to tym, że maluszek dopiero poznaje otoczenie i nabywa nowe umiejętności takie jak funkcjonowanie poza macicą mamy i ssanie piersi. Ponadto w tym czasie powstaje więź między nim, a rodzicami, a przedwczesna kąpiel może ją nadszarpnąć. Co ciekawe, opóźnienie jej może pomóc w przystosowaniu do karmienia piersią. W związku z tym lepiej zrezygnować z pierwszej kąpieli przynajmniej na 24 godziny. Oczywiście nie dotyczy to obmycia dziecka z mazi płodowej, którą zajmują się lekarze i położne.
Kolejne kąpiele noworodka – jak często?
Niegdyś krążyła powszechna opinia, że niemowlę powinno być kąpane każdego dnia, przed położeniem do łóżeczka. Wraz z upływem lat zaczęła się ona zmieniać i aktualnie specjaliści zalecają mniejszą częstotliwość kąpieli, a dokładniej 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni jedynie przemywać ciało nawilżoną gąbką. W innym przypadku delikatna skóra dziecka może się wysuszać. Należy mieć na uwadze, że początkowo kąpanie będzie przebiegało nieco inaczej przez wzgląd na kikut pępowinowy w pępku, którego nie można zamoczyć. Dopóki pozostanie na swoim miejscu, czyli do około trzeciego tygodnia życia dziecka, jego ciało nie powinno być zanurzone w wanience. W zupełności wystarczy tzw. kąpiel gąbkowa. Przy użyciu ciepłej myjki można zwilżyć skórę. Zaczynając od główki i kierując się w stronę dolnych części ciała. Kiedy kikut odpadnie, bez przeszkód można kąpać noworodka w klasycznej wanience.
Jak prawidłowo przygotować kąpiel dla niemowlaka. Jaka powinna być temperatura wody?
Najlepszym wyborem będzie wanienka dla dziecka z dnem antypoślizgowym. Tylko w ten sposób można zapewnić mu bezpieczeństwo podczas kąpieli. Temperatura wody, w której kąpie się noworodka nie powinna przekraczać 37 stopni, czyli być zbliżona do temperatury ciała. Przed włożeniem malca do wanienki należy sprawdzić, czy woda nie jest zbyt gorąca. Istotne jest to, aby umieć kąpać niemowlę przy pomocy jednej ręki, ponieważ druga będziesz używać do podtrzymywania główki i karku. Chociaż początkowo może Ci się wydawać to dość trudne, to z czasem stanie się wręcz rytuałem. Kiedy już przygotujesz kąpiel, to pamiętaj, żeby w jej trakcie obserwować dziecko. Nic nie powinno odwracać Twojej uwagi i pod żadnym pozorem nie możesz zostawić maluszka bez opieki. Jeśli nie masz pod ręką niezbędnych akcesoriów, to zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc, lub udać się po nie wraz z maluszkiem.
Jak kąpać niemowlaka?
Wbrew pozorom kąpiel niemowlaka nie jest skomplikowana. Jedynie musisz podążać zgodnie z następującym schematem:
- Nie przesadzać z ilością wody. Ogranicz się do kilku centymetrów.
- Nałóż płyn do kąpieli na myjkę.
- Zacznij kąpiel małego dziecka od umycia twarzy ręką nawilżoną wodą.
- Umyj resztę ciałka, kierując się z góry na dół, nie pomijaj żadnych fałdek ani zagnieceń skóry.
- Dokładnie spłucz nagromadzony żel. Pozostawiony może prowadzić do podrażnień. Uważaj też, aby woda nie nalewała się do noska i oczu.
- Po zakończonej kąpieli dziecka owiń je ręcznikiem i zadbaj o odpowiednią ilość ciepła.
Co ważne, wody w wanience powinno być tyle, aby jedynie sięgała plecków. Poza tym po przygotowaniu kąpieli i włożeniu dziecka główka musi znajdować się wyżej niż reszta ciała.
Jakie kosmetyki do kąpieli noworodka wybrać?
Higiena dziecka odgrywa kluczową rolę w walce z drobnoustrojami i wirusami. Dlatego trzeba ze szczególną rozwagą wybrać odpowiednie kosmetyki. Jeżeli zastawiasz się, czym kąpać noworodka i jakie produkty wybrać do pielęgnacji skóry, to pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby miały pozytywną opinię z instytutów badawczych lub atest. Ponadto im mniej składników będą miały kosmetyki, w których będziesz kąpać maluszka, tym lepiej. Nie dość, że będą znacznie bezpieczniejsze, to na dodatek nie podrażnią wrażliwej skóry. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, że najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki. Dziecko wystarczy kąpać z dodatkiem płynu lub specjalnego mydełka. Jedynie w przypadku bardzo suchej skóry należy zastosować balsam nawilżający. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków do mycia 2w1, czyli przeznaczonych do ciała i włosów.
Ostatnie rady dotyczące kąpieli niemowlaka
Skoro już wiesz, jak często kąpać niemowlę i jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać, to pozostaje jeszcze kilka kwestii do omówienia. Pierwsza z nich dotyczy pory kąpieli. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, czy zajmiesz się higieną twarzy i ciała dziecka rano, czy też wieczorem. Jednak wieczorna kąpiel jest wygodniejsza zarówno dla rodziców, jak i malucha. To właśnie wtedy masz więcej czasu i okazji do budowania więzi z dzieckiem. Zresztą on wykąpany przed snem będzie bardziej zrelaksowany i szybciej zaśnie. Chociaż niektórzy rodzice twierdzą, że w trakcie odpoczynku maluszek się poci o wiele mocniej, to przecież w pierwszych miesiącach śpi przez cały czas z niewielkimi przerwami. Po kąpieli staraj się nie przegrzewać swojej pociechy. Kiedy nie masz pewności, czy nie założyłaś zbyt dużej ilości ubrań, to warto wtedy sprawdzić, czy dziecko się poci zbyt intensywnie np. poprzez dotknięcie plecków. Pamiętaj, że tak samo jak przechłodzenie, przegrzanie może być niebezpieczne. Zwłaszcza dla nowo narodzonego dziecka.

Ekspert w aranżacji wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Z pasją wspiera klientów na każdym etapie budowy domów i urządzania mieszkań, pomagając tworzyć przestrzenie, które łączą funkcjonalność z estetyką.