Zaznacz stronę

Małopolska to malownicza kraina pełna ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wycieczka samochodem po Małopolsce to ciekawy pomysł na spędzenie wspólnego weekendu z rodziną. Jakie są największe atrakcje Małopolski? Sprawdź tutaj.

Województwo małopolskie ma turystom do zaoferowania niesamowite atrakcje. Wycieczka samochodem po Małopolsce to idealny sposób na poznanie tego regionu. Znajdziemy tu piękne widoki, zabytkowe budowle, wiele miejsc pamięci i muzeów, a także innych atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć w województwie Małopolskim? Oto nasze propozycje.

Kraków, Oświęcim, Kopalnia Soli w Wieliczce, Ojcowski Park Narodowy – pomysł na weekendową wycieczkę

Stolica Małopolski co roku przyciąga rzesze turystów z całej Polski i z zagranicy. W Krakowie do obejrzenia jest Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Kazimierz. Na dokładne zwiedzenie wszystkich atrakcji Krakowa można by spędzić co najmniej kilka dni. Kraków przyciąga swoimi urokliwymi uliczkami i pięknymi zabytkami.

Będąc blisko Krakowa warto zwiedzić też Kopalnię Soli w Wieliczce. Pod powierzchnią ziemi znajduje się tam solne uzdrowisko. Kopalnia zachwyca zwiedzających niesamowitymi solankowymi jeziorami czy solnymi i drewnianymi kaplicami. W 1978 roku miejsce to znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oświęcim położony jest około 60 kilometrów na zachód od Krakowa. Warto tutaj pojechać i odwiedzić Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau by lepiej poznać historię tego miejsca.

15 kilometrów na północ od Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Jest to bardzo popularny cel wycieczek krakowian. Do zobaczenia mamy tu m.in. Maczugę Herkulesa czyli zbudowaną z twardych wapieni skalistych maczugę skalną, Zamek Kazimierzowski czy Igłę Deotymy. Wygodne szlaki turystyczne zachęcają do pieszych wycieczek.

Tatry, Zakopane, Pieniny, Trzy Korony – największe atrakcje Małopolski

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, turystów przyciąga jednak przez cały rok. W mieście warto poświęcić czas na zwiedzenie urokliwych drewnianych kościółków, przejść się Krupówkami czy wjechać na Gubałówkę. Zakopane może poszczycić się wspaniałymi okazami architektury drewnianej. Znajdziemy tu bardzo dobrą bazę noclegową. Jeśli zależy nam na tanim noclegu wybierzmy jedną z miejscowości wokół Zakopanego, jak na przykład Poronin czy Murzasichle. Z Zakopanego blisko mamy też do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Całodniowa wycieczka nad Morskie Oko czy wędrówka Doliną Kościeliską zachwyci każdego. Pamiętajmy tylko, że w sezonie może być trudno znaleźć wolne miejsce na parkingu.

Na wschód od Zakopanego rozciągają się Pieniny. Będzie to wspaniały cel podróży dla amatorów niezbyt wymagających górskich wędrówek, jak i sportów wodnych. Jedną z popularniejszych tras jest szlak na Trzy Korony. Nad Jeziorem Czorsztyńskim atrakcje czekają na wielbicieli kajaków i rowerów wodnych. Będąc w okolicy warto pojechać do Czorsztyna i zwiedzić znajdujący się tam zamek. Będąc w Sromowcach-Kątach warto skorzystać z możliwości spływu tratwami. Będzie to wspaniała okazja do podziwiania pięknych krajobrazów. Spływ kończy się w miejscowości Krościenko nad Dunajcem.

Tarnów, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – wycieczka samochodem po Małopolsce

Tarnów nazywany jest też Polskim Biegunem Ciepła. Zajmuje w Małopolsce drugie miejsce co do liczby mieszkańców. Do zobaczenia warte są m.in. drewniane kościółki, Rynek w Tarnowie czy Muzeum Diecezjalne. Dla entuzjastów wędrówek pieszych ciekawym może być wejście na Górę św. Marcina, z której można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Warte odwiedzenia jest też Muzeum Etnograficzne, gdzie obejrzeć można pierwszą w Polsce stałą ekspozycję o kulturze romskiej.

35 kilometrów od Tarnowa znajdziemy Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Niesamowite widoki i ciekawe formacje skalne do obejrzenia, czynią to miejsce idealnym na przyjemny spacer na łonie natury. Nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą wygodnych butów. Ścieżki w rezerwacie są kręte a przy deszczowej pogodzie także bardzo śliskie.

Nowy Sącz, Sądecki Park Etnograficzny – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Małopolsce

Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce. Nad miastem górują ruiny zamku królewskiego. Ciekawie prezentuje się też Rynek, pełen renesansowych i barokowych kamienic. O historii miasta możemy dowiedzieć się więcej odwiedzając Muzeum Okręgowe.

2 kilometry od miasta położony jest Sądecki Park Etnograficzny. Jest to największy skansen w województwie małopolskim. Poznamy tutaj architekturę drewnianą i kulturę ludową Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich. Skansen czynny jest od maja do połowy października.

Nowy Targ, Krynica-Zdrój – miejscowości, które warto odwiedzić samochodem

Nowy Targ to historyczna stolica Podhala. Jest to wspaniała propozycja na całodniową wycieczkę. Do zobaczenia mamy tu Rynek z rzeźbą przytulających się zwierząt. W mieście znajdziemy kilka rzeźb owiec, które tworzą tak zwany owczy szlak. Warto podążyć jego śladem, gdyż rzeźby rozmieszczone są w najciekawszych miejscach miasta. By odpocząć trochę na łonie natury warto wybrać się na punkt widokowy w rezerwacie Bór nad Czerwonem. Ze szczytu podziwiać można widok na Tatry i Gorce.

Innym ciekawym miejscem do którego z łatwością dojedziemy samochodem jest Krynica-Zdrój. Jest to klimatyczne miasteczko uzdrowiskowe. Oprócz licznych pijalni wód leczniczych, znajdziemy tu też ciekawe szlaki piesze czy rowerowe. Widoki na okolicę podziwiać można z wieży widokowej w koronach drzew.

Małopolska samochodem

Małopolska to fantastyczne miejsce do zwiedzania jeśli poruszamy się samochodem. Dzięki niemu dotrzemy do wielu miejsc, do których ciężko dostać się komunikacją zbiorową. Warto przyjechać tu na dłuższy pobyt. Jeśli jednak nie dysponujemy długim urlopem, weekend w Małopolsce to też fajne rozwiązanie. Oprócz popularnych wśród turystów miejsc, jak Kraków czy Zakopane, znajdziemy tu też wspaniałe wspaniałe atrakcje na łonie natury.