Zaznacz stronę

Łazienka z wanną i prysznicem to aranżacja, o której marzy wiele osób. Zwłaszcza przy dużej ilości domowników o różnych preferencjach. Niestety na taką wygodę mogą pozwolić sobie tylko nielicznie. Głównie przez wzgląd na ilość wolnej powierzchni w pomieszczeniu. Jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem, aby była funkcjonalna i stylowa? O tym można się przekonać poniżej!

Choć prysznic jest nieco bardziej ergonomiczny niż wanna, to w wielu domach pojawia się spór, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Dlatego osoby mające duże łazienki dość często wykorzystują potencjał pomieszczenia i decydują się na zamontowanie zarówno prysznica, jak i wanny. Jak zrobić to z głową i ciekawie zaaranżować wnętrze?

Łazienka z wanną i prysznicem – od czego zacząć aranżację?

Zanim zostanie rozpoczęta całkowita przebudowa łazienki, należy w pierwszej kolejności porozmawiać z domownikami i zapytać o ich potrzeby oraz oczekiwania. Szybki prysznic umożliwia oszczędność wody i jest sporym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, czy starszych. Jednak większość z nas lubi, choćby od czasu do czasu poddać się relaksowi, jaki daje nam wanna. Zresztą znacznie łatwiej jest w niej wykąpać dzieci, czy zadbać o jej czystość. Jeśli domownicy nie są zgodni i nie mogą zdecydować się, czy lepiej sprawdzi się prysznic, czy wanna, to zawsze można spróbować wybrać obie opcje. Z tym że najpierw konieczna będzie weryfikacja, czy uda się je zmieścić. Łazienka jest dość specyficznym pomieszczeniem, ale nie zmienia to faktu, że musi pozostać funkcjonalna, umożliwiać dostęp do wszystkich urządzeń i swobodne poruszanie.

Wanna i prysznic w jednej łazience – funkcjonalność to podstawa

Aranżacja łazienki zawsze jest dość problematyczna. Szczególnie, gdy ogranicza nas ilość miejsca. Dlatego, gdy domownikom nie uda się dojść do porozumienia, to można wybrać wannę z funkcją prysznica. Tym sposobem wszyscy będą zadowoleni, a powierzchnia nieprzepełniona zbędnymi sanitariatami. Natomiast, gdy do naszej dyspozycji pozostaje duża łazienka, to całkiem możliwe, że istnieje szansa, aby zmieścić wannę i prysznic. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie obu sprzętów wzdłuż jednej ściany. Z kolei pozostałe urządzenia, jak pralka, czy suszarka powinny znaleźć się po przeciwległej stronie. Nie tylko ze względu na aspekt wnętrzarski, ale również bezpieczeństwo użytkowników łazienki. W końcu są one podłączane do prądu, a w trakcie kąpieli nie trudno o zachlapania i zwarcie. Istotne jest to, aby wybrać natrysk bez brodzika. Jest nie tylko wygodniejszy, ale też również łatwiejszy do czyszczenia. W przypadku stosunkowo małej łazienki warto zrezygnować z ram konstrukcji kabiny prysznicowej, pozostawiając jedynie szybę stykającą się bezpośrednio ze ścianą. Przy projekcie łazienki dobrze jest też uwzględnić rodzaj drzwi do prysznica bez brodzika. Znacznie lepiej sprawdzi się szklane, przezroczyste lub z pleksy. Będą znacznie praktyczniejsze i zapewnią większą przestronność, ale z drugiej strony mniejszą prywatność.

Aranżacja małej łazienki – jak wykorzystać wolną przestrzeń?

Mała łazienka z wanną i prysznicem również jest możliwa. Jednak w tym przypadku niezbędne jest to, aby maksymalnie wykorzystać cały metraż. Skosy, wnęki, czy wąskie ścianki powinny być zagospodarowane. Skośna ściana to idealne miejsce na umywalkę z szafką, a z kolei wnęka na zamontowanie prysznica. Optyczne powiększenie naszej łazienki można uzyskać również dzięki urządzeniom 2w1 np. pralko-suszarki lub zlewu połączonego z szafką. Nie można zapomnieć też o tym, aby zachować spójność aranżacji, czyli dopasować poszczególne elementy do wybranego stylu. Dla wrażenia większej przestronności można zdecydować się na styl industrialny, skandynawski lub nowojorski. Wszystkie cechują się bowiem minimalistycznym wystrojem wnętrz i umiarem. Zarówno kafelki, jak i elementy dekoracyjne powinny mieć jasne kolory, być jednolite oraz proste. Taki trik aranżacyjna nada łazience ciekawego wyglądu i niecodziennego charakteru.

Łazienka z prysznicem i wanną – wybór oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie to nieodłączny element każdej łazienki. Zwłaszcza, że to właśnie w niej osoby mieszkające pod jednym dachem wykonują zabiegi pielęgnacyjne każdego dnia. Poza tym światło może zmienić nasz pogląd na temat danego pomieszczenia i sprawić, że będzie ono wyglądało na większe i przestronniejsze. Wbrew pozorom łazienka wcale nie musi mieć okna. Wystarczy umiejętny wybór ciekawych elementów oświetlenia sztucznego. Przede wszystkim koniecznie trzeba stawiać na chłodną barwę światła. Jest przyjemniejsze i łatwiej się do niego przyzwyczaić oraz umalować się lub ogolić. Najlepiej jest wybrać kilka lamp zamiast jednej – sufitowej. Lampy muszą zostać zainstalowane także po obu stronach lustra. Warto też oświetlić strefę kąpielową oraz podłogę. Do tego doskonale nadaje się specjalne oświetlenie prysznicowe i nastrojowe lampy w pobliżu wanny. Z kolei światło przypodłogowe pozwala nam zachować bezpieczeństwo przy nocnych wizytach w toalecie.