Zaznacz stronę

Meble biurowe znajdują się w niemalże każdym domu. Służą nie tylko do pracy, ale również nauki, czy czytania książek, Nic więc dziwnego w tym, że biurka z regulowaną wysokością blatu są coraz częstszą inwestycją. W artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze tego typu mebla i dlaczego w ogóle warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie.

Czym jest biurko z elektryczną regulacją wysokości?

Na rynku dostępne są klasyczne biurka, jak i te, których wysokość można regulować. Odbywa się to na dwa sposoby – ręcznie i elektrycznie. W ostatnim czasie to właśnie biurka regulowane elektrycznie znacznie zyskały na popularności. Są wygodne w użytkowaniu. Aby ustawić wyżej blat, wystarczy bowiem przytrzymać przycisk.

Biurko z regulacją wysokości może być wyposażone w dodatki, których zadaniem jest zapewnienie większego komfortu podczas pracy lub nauki. Wśród nich wymienić można np. gniazdo nablatowe, które jest zamykane zaślepką. Pozwala w szybki i wygodny sposób podłączyć np. telefon, czy laptop.

Ciekawą i często spotykaną funkcją jest również system antykolizyjny. Z jego pomocą możesz ustawić zarówno minimalną, jak i maksymalną wysokość blatu. Ryzyko uderzenia w przedmioty, które znajdują się pod lub nad biurkiem – zostaje zminimalizowane.

Biurko do pracy na stojąco z regulacją może być:

  • jednosilnikowe – prędkość ruchu jest niska, zużycie prądu jest niskie,
  • dwusilnikowe – zarówno prędkość ruchu, jak i zużycie prądu są wyższe, co umożliwia szybką i komfortową regulację.

Biurko z regulacją – zalety

Biurko elektryczne to ergonomiczny mebel. Okaże się świetną inwestycją dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej – np. ze względu na pracę, naukę, czy nawet pasję, którą mogą być gry komputerowe. Biurko elektrycznie regulowane pozwala przede wszystkim dostosować wysokość blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika, w tym jego wzrostu. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie atrakcyjne, gdy biurko użytkowane jest przez kilka osób. Przyjmuje się, że dla osób do 170 cm wzrostu optymalna wysokość biurka to 72-75 cm, z kolei dla osób wyższych – 80-85 cm.

Biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu pozwala uzyskać możliwie jak najwygodniejszą pozycję, w której monitor jest na wysokości oczu, ręce są odpowiednio ułożone, a plecy proste. Regulowane biurka znajdują zastosowanie również w biurach, bowiem to umożliwia spersonalizowanie warunków pracy do każdego z pracowników.

Ergonomiczne biurka z regulacją wysokości mają szerokie zastosowanie, a to ich kolejna zaleta. Ponadto dostępne są w różnych, interesujących wersjach. Chcesz zakupić nowoczesne biurko podnoszone elektrycznie? A może interesuje Cię styl industrialny? Na pewno znajdziesz wersję, która spełni Twoje oczekiwania.

Czy praca stojąca przy biurku z regulacją jest zdrowa dla kręgosłupa?

Siedzący tryb życia zdecydowanie nie jest najzdrowszy dla organizmu człowieka. Ergonomiczne biurko z elektryczną regulacją umożliwia nie tylko pracę siedzącą, ale również stojącą. To świetne urozmaicenie w przypadku wielogodzinnej pracy bądź nauki. Pozwala odciążyć kręgosłup.

Warto bowiem wiedzieć, że wyprostowana pozycja stojąca jest dla człowieka pozycją naturalną. Jest zdecydowanie lepsza niż pozycja siedząca. Pozwala odwzorować fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa, która przypomina literę „S”. Wygodna pozycja wpływa także na jakość pracy. Długie godziny poświęcane obowiązkom, przestają być tak uciążliwe i męczące. Warunki mają ogromny wpływ również na efektywność pracowników.

Użytkując biurko pierwszy czy drugi raz, warto regularnie zmieniać pozycję. Zmiana pozycji z siedzącej na stojącą wymaga przyzwyczajenia i nie ma w tym nic dziwnego. Ponadto dla kręgosłupa, szczególnie istotne jest, by nie pracować przez cały czas w jednej pozycji. Dla zachowania organizmu w jak najlepszej kondycji, warto również co jakiś czas odejść od biurka, przejść się, rozciągnąć, a nawet wykonać kilka prostych ćwiczeń

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko regulowane elektrycznie?

Nie wiesz, jakie biurko z regulacją wybrać? Zakupując tego typu mebel, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół, by zakup rzeczywiście był udany. Wśród najważniejszych czynników, wymienia się:

  • zakres regulacji wysokości blatu – blat powinien umożliwiać wygodną pracę na stojąco oraz na siedząco,
  • jakość wykonania – w szczególności warto sprawdzić materiał, z którego wykonano mebel, w tym zarówno blat, jak i stelaż,
  • stabilność mebla – blat powinien być odpowiednio stabilny, by możliwe było umieszczenie niezbędnego sprzętu,
  • wygląd biurka – dostępne modele posiadają różne kolory i style, jednak największym zainteresowaniem cieszą się biurka nowoczesne,
  • zużycie energii – dostępne modele różnią się także i pod tym względem,
  • wymiary – mebel powinien odnajdować się w wybranym pomieszczeniu i jednocześnie zapewniać odpowiednią powierzchnię do pracy.

Biurko elektryczne posiada wiele atutów, obok których nie sposób jest przejść obojętnie, zwłaszcza pracując w trybie home office.